31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaUcrainenii evacuați din Mariupol povestesc teroarea buncărelor din Azovstal

Ucrainenii evacuați din Mariupol povestesc teroarea buncărelor din Azovstal

Ucrainenii evacuați din Mariupol își duc aminte cu groază de teroarea din interiorul buncărelor uzinei Azovstal unde s-au refugiat.

Ascunsă în labirintul de buncăre din epoca sovietică, departe sub vasta uzină de oțel Azovstal, Natalia Usmanova a simțit că inima i se va opri, fiind atât de îngrozită când bombele rusești plouau asupra orașului Mariupol, acoperind-o cu praf din beton.

Usmanova, 37 de ani, a vorbit pentru Reuters duminică (1 mai) după ce a fost evacuată din fabrică, un complex întins creat sub Iosif Stalin și proiectat cu o rețea subterană de buncăre și de tuneluri pentru a rezista atacurilor, potrivit Reuters.

„ Nu am văzut soarele atât de mult timp”, a spus ea, vorbind în satul Bezimenne, într-o zonă din Donețk, aflată sub controlul separatiștilor susținuți de Rusia, la aproximativ 30 km (20 mile) est de Mariupol.

Ucrainenii din Mariupol ce au ieșit din asediul și teroarea produsă de armata rusă la Azovstal au fost ajutați de Crucea Roșie

Ea și-a amintit de lipsa de oxigen din adăposturi și de frica care a cuprins viața oamenilor refugiați acolo jos.

Usmanova s-a numărat printre zecile de civili evacuați din uzina din Mariupol, un oraș-port sudic care a fost asediat de forțele ruse timp de câteva săptămâni și care a fost lăsat ca un pustiu.

Usmanova a spus că a glumit cu soțul ei, în călătoria cu autobuzul, într-un convoi pus la dispoziție de Națiunile Unite și Comitetul Internațional al Crucii Roșii (CICR), că nu va mai trebui să meargă la toaletă cu o torță.

„Nu vă puteți imagina prin ce am trecut – teroarea”, a spus Usmanova. „Am trăit acolo, am lucrat acolo toată viața, dar ceea ce am văzut acolo a fost pur și simplu groaznic”.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Consiliul Europei acuză Suedia de discriminare în accesul la servicii medicale pentru migranții romi

Experții europeni subliniază că accesul la îngrijiri medicale este o condiție fundamentală pentru demnitatea umanăSuedia a încălcat mai multe prevederi ale Cartei Sociale Europene...

Canicula paralizează Franța: examene în parcări subterane, haos pentru ventilatoare și măsuri de criză

În paralel, temperaturile au atins frecvent valori de peste 40 de grade Celsius în anumite regiuni, iar nopțile tropicale au amplificat disconfortulFranța traversează unul...

Nicușor Dan, la masa liderilor baltici și polonezi: securitatea Flancului Estic, în centrul discuțiilor regionale

Liderii vor discuta despre necesitatea unor politici europene care să susțină competitivitatea economică, dezvoltarea și siguranța statelor membrePreședintele României, Nicușor Dan, va participa sâmbătă...
Ultima oră
Pe aceeași temă