24.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăCum arată piața muncii în 2022

Cum arată piața muncii în 2022

72% dintre angajatorii respondenți au implementat deja munca hibrid deși mai mult de jumătate dintre aceștia (56%) estimează că ponderea angajaților ce vor reveni pentru a lucra de la birou, va crește semnificativ – între 50 și peste 75% din totalul angajaților, o arată un studiurealizat de PwC România.

Dacă în 2021 companiile au fost forțați de împrejurări să găsească noi modalități de a-i
implica pe aceștia, de a le crește performanțele, de a se preocupa de moralul și psihicul lor,
în 2022 vom vedea mai multă implicare conștientă, deliberată din parte acestora. Așadar,
organizațiile își recentrează atenția asupra angajaților nu pentru că trebuie, ci pentru că au
înțeles că așa este normal.

Creșteri salariale în 2022


28% dintre respondenții sondajului HR Barometru au declarat că au crescut bugetul de
salarii estimat pentru 2022 cu trei puncte procentuale, aducând creșterea salarială medie la
un semnificativ 7%.

Cele mai mari rate de creștere ale bugetului de salarii pentru 2022 sunt
în IT&Telecom de 8,6%, produse industriale de 8,5%, retail de 8,3% și cel mai mic în asigurări de 4,6%.


Combaterea creativă a deficitului de personal – Între pandemia COVID-19, expansiunea
economică accelerată, digitalizare și noua poziționare a angajaților în piață, s-a înregistrat o
scădere vizibilă a procentului de candidați eligibili și disponibili.

Oamenii nu sunt dispuși să lucreze pentru anumite grile salariale, alții sunt dispuși, dar nu au backgroundul potrivit, reconversia profesională, deși o variantă, stagnează, numeroși profesioniști sunt în căutare de alternative de lucru cât mai maleabile.

Sondajul HR Barometru arată că 30% dintre respondenți spun că fluctuația de personal a crescut semnificativ, 35% că nu sunt diferențe notabile, 28% că a crescut moderat spre neglijabil și doar 6% că a scăzut.

2022 vine cu o nouă abordare


Prin îmbrățișarea oficială a flexibilității în modul de lucru, angajatorii arată că sunt pregătiți să relaxeze monitorizarea clasică ce răspunde la întrebări precum ”Oare angajații chiar lucrează? Oare cât timp stau pe task-uri? Oare cum se iau pauzele? etc.” și să ofere angajaților posibilitatea de a fi mai investiți în felul cum lucrează.


Bunul simț de răspundere, definit de compania leoHR ca fiind un trend clar în piața de capital uman, nu este unidirecțional, ci implică toate cele 3 segmente de bază ale unei organizații:
responsabilitatea corporativă, de conducere și individuală.
Astfel, în 2022 ne putem aștepta să vedem mai multă transparență, aserțiune, o mai bună
comunicare integrată, o mai mare libertate de a lua decizii.


Aceasta din urmă este susținută deja de cele 72% dintre companiile care au confirmat
implementarea modelului de lucru hibrid, în cadrul sondajului HR Barometru, derulat în
decembrie 2021 de către PwC România.

Cristina Corpaci
Cristina Corpaci
Din iulie 2021 m-am alăturat echipei România Liberă, unde sunt editor și editorialist economic.
Cele mai citite

Scumpiri în lanț la apă și canalizare din iulie: tarife mai mari în mai multe județe, unele cu aproape 30%

Operatorii susțin că aceste majorări fac parte din strategiile tarifare asumate în cadrul proiectelor de modernizare a infrastructurii de apă și apă uzatăMai mulți...

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

Cum poate fi deblocată criza politică: Variantele pe care partidele le analizează

Negocierile pentru formarea noului Guvern rămân blocate după o săptămână de consultări între partidele parlamentare și președintele Nicușor Dan la Palatul Cotroceni. Liderii politici...
Ultima oră
Pe aceeași temă