31.1 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiAdolescentă din Vaslui, internată la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi, în...

Adolescentă din Vaslui, internată la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi, în stare foarte gravă

Medicii spun că acest caz seamănă cu al elevei din Bucureşti care a murit săptămâna trecută de meningită meningococică.

Managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, medicul Carmen Dorobăţ, a declarat pentru News.ro că nu au sosit încă rezultatele analizelor de laborator, dar că acest caz seamănă cu cel al tinerei din Bucureşti, care a murit după ce a fost diagnosticată cu meningită meningococică.

„Tânăra de la Vaslui a fost adusă azi (marţi – n.r.) la noi. Se află în stare foarte gravă, fiind la Terapie Intensivă. Nu avem încă analizele de laborator, dar aspectul clinic seamănă cu cel al adolescentei de la Bucureşti. Înţeleg că fata provine dintr-un centru de plasament din judeţul Vaslui. Medicii de la Vaslui şi-au dat seama repede despre ce este vorba şi au trimis-o la Iaşi. Dar starea ei este foarte, foarte gravă”, a mai spus medicul Carmen Dorobăţ.

Iniţial, adolescenta a fost internată, luni, la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui, iar întrucât starea ei s-a înrăutăţit, a fost adusă în cursul dimineţii de marţI la Spitalul de Boli Infecţioase din Iaşi.

O altă tânără, care locuieşte în Italia şi venise în vizită la rude, este internată la Botoşani. În cazul ei, ar fi vorba despre alt tip de meningită, astfel că starea tinerei de 18 ani este stabilă.

Joi, o elevă de 18 ani de la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti a murit de meningită.

Ministerul Sănătăţii anunţa, joi seară, că s-au stabilit toţi cei care au intrat în contact cu eleva de la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti care a murit de meningită, fiind vorba despre două clase de elevi şi zece cadre didactice. Tuturor li s-au prelevat analize şi li s-a administrat antibiotic în doză unică pentru a preveni îmbolnăvirea.

Vineri, cursurile au fost suspendate în unitatea şcolară pentru acţiuni de decontaminare şi dezinfecţie.

Luni, directorul Direcţiei de Sănătate Publică a Municipiului Bucureşti, Cristina Pelin, a declarat pentru News.ro, că probele recoltate de la 61 de elevi din două clase de la Colegiul Naţional „Gheorghe Lazăr” din Bucureşti şi de la 10 profesori au fost negative.

De asemenea, la finalul săptămânii trecute, la Institutul ”Matei Balş” s-au prezentat alţi 18 copii, cărora le-au fost prelevate probe, rezultatul acestora urmând să fie cunoscut în cursul zilei de marţi.

Cele mai citite

Corecție pe bursele europene: scăderi generalizate la final de săptămână, sub presiunea vânzărilor și a incertitudinilor globale

Analiștii pun corecția pe seama unui climat investițional prudent, alimentat de incertitudini privind direcția economiei globalePiețele de capital din Europa au încheiat ultima ședință...

Germania ia în calcul revenirea la serviciul militar obligatoriu: obiectiv ambițios de reînarmare și deficit sever de recruți

Revenirea la serviciul militar obligatoriu este analizată ca soluție de rezervă, în cazul în care voluntariatul nu va produce rezultatele necesareGermania se confruntă cu...

FMI: dolarul rămâne pivotul economiei globale, în ciuda reconfigurărilor comerciale și a presiunilor geopolitice

Băncile centrale nu au intensificat achizițiile de aur într-o manieră care să indice o reconfigurare majoră a rezervelor internaționaleEconomia globală continuă să graviteze în...
Ultima oră
Pe aceeași temă