22.6 C
București
joi, 13 august 2026
AcasăEconomieStudiu BNS: Aderarea la OCDE ar putea aduce miliarde economiei românești, dar...

Studiu BNS: Aderarea la OCDE ar putea aduce miliarde economiei românești, dar numai dacă vin și reformele

Potrivit BNS, accentul ar trebui pus pe o administrație fiscală mai eficientă, reducerea muncii la negru și limitarea pierderilor generate de evaziune

Aderarea României la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE) ar putea genera efecte economice semnificative, însă avantajele nu apar automat, odată cu intrarea în organizație, ci depind de reformele pe care statul le va implementa, arată un studiu realizat de Blocul Național Sindical.

Potrivit analizei „Efectul OCDE. Aderarea României la OCDE”, România ar putea atrage investiții străine directe suplimentare de aproximativ 3,5 miliarde de euro anual și ar putea reduce costurile de finanțare ale datoriei publice cu sute de milioane de euro prin diminuarea riscului perceput de investitori. Documentul arată că aderarea ar putea contribui inclusiv la o creștere economică suplimentară de aproximativ 1% din PIB pe an, conform estimărilor transmise de Ministerul Afacerilor Externe. Totuși, sindicaliștii avertizează că aceste beneficii sunt condiționate de schimbări reale în administrație și economie.

BNS susține că România trebuie să accelereze reforme, precum reducerea deficitului bugetar, îmbunătățirea colectării fiscale și combaterea evaziunii. În opinia organizației, statul are posibilitatea să-și consolideze veniturile, fără să apeleze, exclusiv, la noi creșteri de taxe.

Una dintre concluziile studiului este că reducerea economiei nefiscalizate și recuperarea decalajelor de colectare a TVA, ar putea aduce venituri importante la buget, suficiente pentru a acoperi o parte semnificativă a dezechilibrelor actuale. Sindicaliștii atrag atenția că recomandările OCDE nu trebuie transformate într-un argument pentru majorarea poverii fiscale asupra populației și companiilor.

România este în proces de aderare la OCDE, negocierile fiind deschise de patru ani. Până în prezent, țara a închis 24 din cele 25 de capitole de evaluare, urmând finalizarea analizei privind deschiderea pieței. Decizia finală privind aderarea va aparține Consiliului OCDE.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite

România rămâne în urma Bulgariei la stocarea energiei: 11 proiecte PNRR, de 78 de milioane de euro

Unul dintre elementele care au favorizat investițiile în Bulgaria îl reprezintă procedurile de aprobare mult mai rapideRomânia va finaliza, până la sfârșitul lunii august,...
Ultima oră
Pe aceeași temă