32.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăMediuConcurs deschis la Apele Române: Ministerul Mediului caută un nou director general,...

Concurs deschis la Apele Române: Ministerul Mediului caută un nou director general, cu interviuri publice

După demisia lui Florin Ghiță, selecția pentru conducerea Apelor Române se face în premieră printr-un proces transparent, cu criterii de competență și integritate, transmite Ministerul Mediului.

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a anunțat oficial lansarea procesului de selecție pentru funcția de director general al Administrației Naționale „Apele Române” (ANAR), după demisia lui Florin Ghiță.

Termenul-limită pentru depunerea candidaturilor este 12 ianuarie 2026, iar interviurile vor avea loc în perioada 14–16 ianuarie. Acestea vor fi înregistrate și făcute publice.

Proces de selecție anunțat ca fiind „transparent”

Potrivit unui comunicat oficial, „Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor anunţă declanşarea, în premieră, a unui proces de selecţie transparent pentru ocuparea funcţiei de director general al Administraţiei Naţionale „Apele Române”, marcând o schimbare fundamentală de abordare în modul de numire a conducerii uneia dintre cele mai importante instituţii din domeniul gospodăririi apelor din România”.

Instituția transmite că noul mecanism de numire se bazează pe competență și integritate. Numirea viitorului director general se face „printr-un demers deschis, public şi fundamentat pe competenţă şi integritate, după o perioadă îndelungată în care conducerea instituţiei a fost stabilită prin numiri eminamente politice, în care criteriile profesionale şi de integritate au fost secundare susţinerii din partea politicienilor”.

Ministrul Mediului: „Este momentul unei schimbări reale”

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, afirmă că reforma conducerii ANAR este esențială, în contextul problemelor repetate cu care s-a confruntat instituția.

„Administraţia Naţională «Apele Române» a fost, de-a lungul anilor, afectată de scandaluri publice repetate, care au erodat încrederea cetăţenilor şi au slăbit capacitatea instituţiei de a-şi îndeplini misiunea. Este momentul unei schimbări reale. România are nevoie de o reformă profundă a sistemului de gospodărire a apelor, după decenii de investiţii insuficiente şi de decizii luate fără o viziune coerentă. Prin acest proces deschis şi riguros, ne propunem să identificăm un profesionist care să aibă competenţa, integritatea şi autoritatea necesare pentru a conduce ANAR într-o etapă critică pentru siguranţa hidrologică a ţării”, a declarat Diana Buzoianu.

Interimat asigurat după demisia lui Florin Ghiță

Florin Ghiță și-a anunțat demisia la începutul lunii decembrie 2025, pe fondul crizei apei potabile din Prahova și Dâmbovița.

Conducerea interimară a Administrației Naționale „Apele Române” a fost preluată de Sorin Rândașu, director al Departamentului pentru Situații de Urgență din cadrul instituției.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Schimb de replici între PNL și PSD, după scenariul prezentat de Dan Motreanu privind desemnarea unui premier social-democrat

Prim-vicepreședintele PNL, Dan Motreanu, și secretarul general al PSD, Claudiu Manda, au avut, sâmbătă, un schimb de replici după ce liderul liberal a publicat...

Alexandru Rogobete îl acuză pe Ilie Bolojan că a blocat angajarea medicilor specialiști

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, susține că peste 2.000 de medici care au finalizat rezidențiatul și au obținut titlul de specialist au ajuns...

Calea Victoriei devine pietonală: tururi ghidate, dezbateri despre siguranța urbană și evenimente culturale în al nouălea weekend „Străzi deschise”

Pe parcursul zilei, zona centrală a Capitalei găzduiește o serie de activități culturale, educaționale și civice, de la tururi ghidate la dezbateri publice și...
Ultima oră
Pe aceeași temă