Viorica Dăncilă s-a făcut de râs în revista Parlamentului European. Eurodeputata nu a știut să spună nici care este ultima carte citită

de Iulia Iancu , 01 august 2017 - stire actualizata la ora 12:28, 01 august 2017
Viorica Dăncilă

Eurodeputata Viorica Dăncilă s-a făcut de râs într-un interviu apărut în revista Parlamentului European. În ciuda faptului că i s-au adresat întrebări simple, politiciana nu a reușit să ofere niciun răspuns concret, potrivit politico.eu.

Europarlamentara nu și-a putut aminti nicio realizare personală care să-i surprindă pe cititori și nu a știut să dea exemplu de cărți care au inspirat-o, în ciuda faptului că a declarat că: "îmi place să citesc și încerc să citesc ori de câte ori găsesc timpul necesar". Viarica Dăncilă nu a putut, de asemenea, să nominalizeze niciun coleg sau colegă care ar fi putut-o inspira. 

Mai jos, puteți citi întrebările revistei Parlamentarului European și răspunsurile eurodeputatei:

1. Cum ați descrie stilul dumneavoastră politic / de conducere în trei cuvinte?

Viorica Dăncilă: Permiteți-mi să revin puțin și să descriu trei principii care mă conduc în activitatea mea politică, pentru că ele influențează, fără îndoială, ceea ce numiți "stilul meu politic". Aceste principii sunt echilibrul, inițiativa și comunicarea, deschiderea spre ideile altor persoane.

2. Ce realizare personală i-ar surprinde pe oameni?
Erau momente când trebuia să mă confrunt cu dificultăți, dar de fiecare dată am găsit puterea să mă ridic și să continuu. Fiecare dintre noi se confruntă cu astfel de momente. Ceea ce contează este găsirea puterii, în noi înșine, de a continua proiectele noastre, întotdeauna ghidate de principiile noastre.

3. Care a fost cea mai inspirată și mai influentă carte pe care ați citit-o și de ce?
Îmi place să citesc și încerc să citesc ori de câte ori găsesc timp. Și cred că ceea ce citim, în ansamblu, ne influențează, ne modelează gândirea și de a vedea lumea, chiar și modul nostru de a trata dificultăți sau provocări.

4. Dintre persoanele cu care ați lucrat, cine v-a inspirat cel mai mult și cum?
Nu am un model, în viață sau în politică. Am preferat să observ și să studiez realizările persoanelor pe care le-am întâlnit de-a lungul carierei mele, să înțeleg punctele forte și slăbiciunile lor, să învăț din greșelile lor.

5. Care este cea mai mică schimbare pe care ați făcut-o în cariera dumneavoastră care a avut cel mai mare impact pozitiv?
Primul meu proiect politic a fost la nivelul administrației locale. Am muncit din greu și am învățat mult, în timp. Scena s-a schimbat de la nivel local la nivel european, însă tenacitatea și dorința mea de a lucra din greu și de a face schimbări pozitive au rămas aceleași.

Interviul în limba engleză poate fi citit aici.

Comentarii

  • Sergiu

    20 august 2017 11:44

    In fotografia din articol nu este dna Viorica Dancila, ci dna Carmen Dan. Tot din Teleorman, de la Daddy, tot de aceeasi calitate, doar un alt chip de la țară. Ați confundat incompetentele.

    raspunde comentariului
  • Adrian

    16 august 2017 17:38

    Cine este plesnitoarea asta?

    raspunde comentariului
  • vicenzo

    06 august 2017 13:17
  • Remarca

    05 august 2017 14:15

    Total de acord cu autoarea articolului. O singura chestiune de corectat si anume faptul ca `diva` din imaginea de mai sus nu pare a fi aceasta catastrofala Viorica Dancila ci `prea-priceputa` ministresa Carmen Dan care dupa ce a fost secretara de scoala conduce sute si mii de ofiteri cu instititutul de profil absolvit si vechime de 5-30 de ani in domeniu.

    raspunde comentariului
  • CHARLIE

    02 august 2017 20:13

    Cred ca toapa a avut mai multi profesori in afara de Nastase sapte case.Pontica-Ponta nu e usa de biserica. Mos Iliescu mineriad de onoare a zulit si el. Vrei toata lista? Nu e loc!

    raspunde comentariului
  • Carmen

    01 august 2017 17:25

    Astia sunt europarlamentarii romani cu salarii nesimtite. Nu stie nimic, bate campii ca si in politica. Vorbe, vorbe fara logica. Sunt atatia oameni destepti, cu iniriativa care nu au loc de mizeriile acestea de politicieni. RUSINE! Lasa pe altii!

    raspunde comentariului
  • Motanel

    01 august 2017 9:12

    Nu-I adevarat ca nu a citit nici o carte. A citit si chiar studiat cartea scrisa de Adrian Nastase CUM SA FURI UN MILION. El a scris cartea cind era in liceu ca a furat dupa aceea zeci de milioane Euro.

    raspunde comentariului
  • Mungiuri

    01 august 2017 6:36

    Din povestea punguța cu doi bani a fascinat-o cocosul moșului ,care a avut abilitatea de a lua averile boierilor români.

    raspunde comentariului
  • USA

    01 august 2017 5:26

    O tara condusa de tzi gani

    raspunde comentariului
  • Manole

    31 iulie 2017 23:30

    Tara condusa de tzi gani PSD,PLD,UDMR etc

    raspunde comentariului
    • CHARLIE

      02 august 2017 21:11

      Mai lasati ******* in pace. Cei care fura pe scara mare sunt Romani neaosi sadea ortodoxi de religie si poate si bisericosi. Udrea, Dragnea, Ponta, etc.

      raspunde comentariului
  • Costel

    31 iulie 2017 20:11

    Acești oameni nu citesc din fire, dacă ar încerca așa ceva s-ar prăbuși tot în jurul lor.

    raspunde comentariului
  • Dada

    31 iulie 2017 19:53

    Ei sunt pusi acolo sa voteze legi cu gramada prin ridicari de maini,sa se voteze intre ei si sa ne dicteze noua ce sa facem...oricum nu prea au nici o legatura cu europa.Dictatura UE.

    raspunde comentariului
  • Mihai_Canada

    31 iulie 2017 19:33

    Sînt curios sâ aflu care este pretul pentru numirea sau mentinerea pe lista de partid pentru euro-deputati ! Nimeni n-a auzit de ei pînâ la primul scandal Severin, Bâseasca, etc.

    raspunde comentariului
  • Ardelean

    31 iulie 2017 17:26

    A uitat,tuta,ultima carte citita a fost " Prostimea votează impostura" scrisă de un colectiv de analfabeți,escroci,criminalii țării coordonați de cățelul milițianului repetent,vătaf de Teleorman,azi vătaf de țară- judetul este mic pt.steaua lui dracnea condamnatul...

    raspunde comentariului
  • iulian

    31 iulie 2017 17:07

    Păi de aia nu citește că nu are timp. Este ocupată să conducă si să emane idei pentru studiului prostimii . Se aude că pe la Bruceles este o trupă de băieței cu inițiativă si mare priză la europarlamentare bondoace , botoxatooperate si dornice de contacte multiculturale. Zice că astea ocupate cu nimic sunt principalii clienți.

    raspunde comentariului
    • Franjo Glavina TARATURILE PSD NE FAC TARA DE RAS PANA CAND?

      01 august 2017 0:07

      VIORICA DANCILA O M U I S T A PSD, O TARA.TURA CE REPREZINTA BESTIILE CRIMINALE ZISE SOCIAL DEMOCRATE, UN GU.NOI BOLSEVIC CARE NE FACE TARA DE RAS.

      raspunde comentariului
    • Franjo Glavina TARATURILE PSD NE FAC TARA DE RAS PANA CAND?

      01 august 2017 0:06

      VIORICA DANCILA O M U I S T A PSD, O TARA.TURA CE REPREZINTA BESTIILE CRIMINALE ZISE SOCIAL DEMOCRATE, UN GU.NOI BOLSEVIC CARE NE FACE TARA DE RAS.

      raspunde comentariului
  • iulian

    31 iulie 2017 17:07

    Păi de aia nu citește că nu are timp. Este ocupată să conducă si să emane idei pentru studiului prostimii . Se aude că pe la Bruceles este o trupă de băieței cu inițiativă si mare priză la europarlamentare bondoace , botoxatooperate si dornice de contacte multiculturale. Zice că astea ocupate cu nimic sunt principalii clienți.

    raspunde comentariului
  • Sorin

    31 iulie 2017 17:00

    Mergeti in provincie pe la facultati de litere si puneti aceasi intrebare. Domnii profesori au scris mai multe carti decat au citit.

    raspunde comentariului
  • adrian

    31 iulie 2017 14:57

    E din Teleorman de la Daddy. Putea sa spuna si ea ca s-au desfiintat librariile la ea in judet si de-aia nu citeste. In rest, raspunsuri demne de fosti activisti, buni la toate dar necalificati in nici un domeniu, oricare ar fi acela.Din pacate, admitem sa ne conduca astia. In curand Badalau acest Balalau al finantelor va fi la Curtea de Conturi si va fi bine. Halal natie.