VIDEO Iohannis: Dacă și acest Guvern ar cădea, cu siguranță ar trebui sa îmi pun întrebarea dacă PSD ar mai avea capacitatea să guverneze

de Avram Eliza , 12 octombrie 2017 - stire actualizata la ora 16:37, 12 octombrie 2017
VIDEO Iohannis: Dacă și acest Guvern ar cădea, cu siguranță ar trebui sa îmi pun întrebarea dacă PSD ar mai avea capacitatea să guverneze

Președintele Klaus Iohannis a declarat, joi, la Craiova, înaintea ședinței în care PSD va decide dacă își remaniază mai mulți miniștri, că ”dacă și acest Guvern ar cădea, cu siguranță ar trebui sa îmi pun întrebarea dacă PSD ar mai avea capacitatea să guverneze”. 

"Trebuie să fim foarte serioși aici. Dacă și acest Guvern ar cădea, atunci cu siguranță ar trebui să-mi pun întrebarea la modul extrem de serios dacă PSD ar mai avea capacitatea să guverneze. Deocamdată nu suntem în această situație”, a spus președintele Iohannis. 



"Înţeleg că domnia sa va face un test total astazi, putin mai tarziu. Asta cu promisiunile, nu cred ca trebuie sa exageram. Am discutat foarte aplecat asupra acestor chestiuni. (...) Eu am discutat cu premierul şi mi-a prezentat opţiunile domniei sale, dar aceste lucruri nu le voi anunţa eu. E treaba altora. M-aţi întrebat de remaniere..Cred că premierul e de bună-credinţă şi doreşte o echipă performantă. Şi românii. Şi eu, aproape la un an de la câştig alegerilor, aşteptăm ca PSD să vină cu rezultate tangibile şi dacă o remaniere va face asta, remaniere să fie.", a declarat Klaus Iohannis.

Declarațiile președintelui vin în contextul în care joi după-amiază, de la ora 17.00, are loc Comitetul Executiv al PSD, unde pesediștii vor decide şi vor valida lista miniştrilor care vor fi înlocuiţi, iar înaintea acestei şedinţa ar urma să aibă loc şi o şedinţă a Coaliţiei PSD-ALDE, în condiţiile în care unul dintre miniştrii vizaţi este Viorel Ilie.

Anunţul privind remanierea guvernamentală a fost făcut de premierul Mihai Tudose luni seară. El spunea că sunt vizaţi cei trei miniştri cu probleme penale, dar şi cel puţin alţi doi membri ai Cabinetului şi că vor fi "nişte decizii dure, dar necesare".

A doua zi de la anunţul premierului, marţi, PSD s-a întrunit într-o şedinţă informală, la finalul căreia premierul Mihai Tudose şi liderul PSD, Liviu Dragnea, au anunţat că decizia finală privind remanierile din Guvern va fi luată în şedinţa de joi a Comitetului Executiv al PSD. Premierul a mai anunţat că în şedinţa informală a PSD au fost stabilite "zona de remaniere şi persoanele remaniabile".

Miercuri, premierul Tudose a revenit cu explicaţii în ceea ce le priveşte pe Sevil Shhaideh şi pe Rovana Plumb, spunând că a cerut demisia din Guvern a acestora întrucât sunt în relaţie directă cu Bruxelles-ul, iar percepţia acolo este cu totul alta decât realitatea de la Bucureşti.




 

Comentarii

  • Un A

    13 octombrie 2017 8:34

    Hotii aciuiti sub fusta Presedintelui sunt mai viabili la guvernare! Noua natiei ne e lehamite de voi toti! Ati luat tot, noua nu ne-a mai ramas decat sansa supravietuiri plecand din tara!Imi e lehamite.... de voi toti cu toate serviciile voastre securesti si militiene si Justitia voastra caragialeasca!

    raspunde comentariului
  • Asa!

    12 octombrie 2017 18:55

    Solutia....guvernul meu...era previzibil.

    raspunde comentariului
  • Konchita Wurst

    12 octombrie 2017 18:34

    Dacă nici acest guvern nu rezistă asediului kuriștilor, cu siguranță ar trebui să-mi pun întrebucerea dacă pizderii ar mai avea capacitatea să reguleze, sau punem iar noi de o tehnocrăcănare

    raspunde comentariului
  • Paul

    12 octombrie 2017 15:20

    Din nefericire pentru poporul nostru bland si ignorant, nu mai avem niici nu am avut oameni politiici de valoare,de la presedintii tarii fosti si actual,pana la parlamentarii cu mici exceptii care s-au perindat in toate llegislaturile.Ramanem o tara minora cu un destin pe masura.

    raspunde comentariului
  • Paul

    12 octombrie 2017 15:19

    Din nefericire pentru poporul nostru bland si ignorant, nu mai avem niici nu am avut oameni politiici de valoare,de la presedintii tarii fosti si actual,pana la parlamentarii cu mici exceptii care s-au perindat in toate llegislaturile.Ramanem o tara minora cu un destin pe masura.

    raspunde comentariului
    • Gresesti intr-o oarecare masura!

      12 octombrie 2017 15:31

      Presedintele este exact ceea ce ii trebuie Romaniei. Asa ca, fa bine si exclude-l din critica pe care o faci, pe drept, politicienilor!

      raspunde comentariului
  • Tepus

    12 octombrie 2017 14:45

    CHIAR DE ESTI UN BADALAU, !! SA NU TRECI PESTE DULAU, !! CA NU ESTI DE CAPUL TAU.

    raspunde comentariului
  • Costin Stefan

    12 octombrie 2017 14:30

    CE-TI E SI CU TUDOSE ASTA, care, cu manie, vrea s-o remanieze pe Servila Shhaideh. Pai, cine sa mai ajute pe seful haiducilor din Teleorman in probleme de spionaj si in derapajul banilor de la Ministerul Dezvoltarii catre Tel Drum ?

    raspunde comentariului
  • ursu

    12 octombrie 2017 14:01

    Dupa cum spunea un blogger mai zilele trecute Democratia Costa! Se pare ca inca n-am platit tot pretul, iar cei mai multi politicieni au obosit sa accepte sa mai plateasca.

    raspunde comentariului
  • Adevaratul Chistoaca care a invins

    12 octombrie 2017 14:00

    Vine iarna iar iarna nu-i ca vara si s-ar putea sa nu va mai puneti intrebari cand o sa va ia drracu pe toti cand venim dupe voi!

    raspunde comentariului
  • gigi

    12 octombrie 2017 13:58

    Servilismul si incompetenta par a fi problemele majore la noi, mai mult decat coruptia. Spun asta pentru ca, in Bulgaria si Grecia coruptia este mult mai mare decat la noi si totusi in Bulgaria de exemplu s-au facut 1000 de km de autostrazi si 1 linie intreaga de metrou la Sofia!

    raspunde comentariului
    • Petrache Lupu

      12 octombrie 2017 14:07

      La noi s-au furat banii la 1 000 000 de km de autostrada, investitii etc,. Bulgaria e prea mica pentru a concura jaful coruptiei Romaniei Mari.

      raspunde comentariului
  • gigi

    12 octombrie 2017 13:53

    Pai sa dizolve parlamentul si sa ceara alegeri anticipate. Si cine le-ar castiga? Pai ar fi mai mult sau mai putin configuratia actuala din parlament, probabil fara USR, PMP sau ALDE. Depinde cat de vocale si agresive vor fi partidele in campanie.

    raspunde comentariului
  • emil

    12 octombrie 2017 13:12

    Instabilitatea si coruptia se vor păstra cata vreme instituțiile statului vor fi conduse de oameni cu probitate morala indoielnica.

    raspunde comentariului
  • Sorin

    12 octombrie 2017 12:59

    Pai este in kkmocirla, unde sa mai cada? Este ca si cazut in Beciul Domnesc, niste puscariabili cu sparlament cu tot.