10.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSportTenisIrina Begu, în sferturile de finală ale turneului WTA din Antalya

Irina Begu, în sferturile de finală ale turneului WTA din Antalya

Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 125 de la Antalya, după ce a învins-o în două seturi pe croata Tara Wurth, scor 7-5, 6-2.

A patra favorită a competiției din Turcia, Irina Begu a obţinut victoria după o oră şi 33 de minute.

În primul set, Wurth (21 ani, 493 WTA) a condus cu 5-3, dar Begu s-a mobilizat şi a câştigat cu 7-5, după patru ghemuri consecutive. Românca a dominat actul secund, pe care l-a început cu 3-0, impunându-se în final cu 6-2.

După acest succes, Begu şi-a asigurat un cec de 3.475 de dolari şi 27 de puncte WTA.

În sferturi, Irina Begu, care a revenit după șapte luni de absență, o va înfrunta pe slovena Polona Hercog.

Urmărește România Liberă pe  XFacebook și Google News!