10.6 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSpecialUn amical la limita regulamentului

Un amical la limita regulamentului

Echipa nationala de tineret a Romaniei a terminat la egalitate, 1-1, partida amicala cu reprezentativa similara a Israelului. A fost un joc util de pregatire inaintea celui cu Cehia, partida decisiva in lupta pentru calificare la CE rezervat echipelor de tineret, Romania fiind lidera grupei cu 15 puncte (8 jocuri), urmata de Cehia 14 puncte (6 jocuri) si Olanda 14 puncte (7 jocuri). Meciul cu Israel a inceput prost pentru formatia condusa de antrenorul Florin Marin. In minutul 4, oaspetii conduceau cu 1 – 0. Portarul Hutan l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Cohen si arbitrul Sebastian Coltescu a acordat penalty, transformat de Abutul. Echipa noastra a alergat dupa egalare, pe care a obtinut-o in min. 60, prin Marica. Partida nu a fost una chiar amicala. Oaspetii, deosebit de ambitiosi, au jucat dur si au creat probleme echipei noastre. Cu multe greseli si nesincronizari in prima parte a meciului, surprinsi si de rautatea in joc a adversarului, fotbalistii nostri si-au revenit in repriza secunda, cand au controlat jocul. Antrenorul Florin Marin isi apara elevii si spune ca unii dintre jucatori au evoluat si in campionat, si in cupele europene la echipele lor, in timp ce altii nu au jucat ca titulari, ceea ce este foarte grav. In aceste conditii, au aparut greseli si unele nesincronizari. Israelienii au jucat la limita regulamentului, fara sa tina cont ca, totusi, e vorba de un meci amical. Florin Marin a cautat sa foloseasca intreg lotul de jucatori convocati. Moti, Prepelita si Marica au evoluat toate cele 90 de minute, Zicu, Nicolita si Hutan fiind inlocuiti spre finalul meciului.
Marti s-au intalnit echipele nationale de tineret ale Macedoniei si Finlandei, intr-un meci din grupa noastra de calificare la CE, incheiat la egalitate 1 – 1 (0 – 1). In clasamentul grupei, Macedonia a acumulat 9 puncte (8 partide disputate), iar Finlanda 4 puncte (7 jocuri).