10.6 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportMihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul 2 la Roland Garros

Buzărnescu va juca în runda următoare cu învingătoarea meciului Rebecca Peterson, locul 97 WTA, jucătoare venită din calificări. Aceasta a eliminat-o în primul tur pe Su-Wei Hsieh, scor 6-4, 6-3.

Mihaela Buzărnescu a început foarte bine meciul, cu un break. Românca a fost egalată la 2, dar până la final a mai făcut două break-uri, câștigând cu 6-3 primul set, potrivit gsp.ro.

În setul doi, Buzărnescu a condus cu 3-1, dar a fost egalată. De la 3-3, românca a câștigat trei game-uri la rând, reușind un break și calificându-se în runda următoare.

O altă româncă, Alexandra Dulgheru (159 WTA), a jucat două seturi duminică seara, dar meciul a fost întrerupt. Partida s-a reluat luni, la momentul publicării acestui articol având loc setul 3.

Simona Halep va juca primul meci marţi, contra lui Alison Riske, recentă finalistă la Nürnberg.