10.2 C
vineri, 26 aprilie 2024
AcasăSportJuventus, victorie cu Sampdoria. Cristiano Ronaldo a marcat spectaculos

Juventus, victorie cu Sampdoria. Cristiano Ronaldo a marcat spectaculos

Starul portughez a trimis balonul în poartă cu o lovitură de cap din interiorul careului genovez, în finalul primei reprize (45), după o săritură impresionantă, care “a sfidat gravitaţia”, conform presei sportive italiene. Aceasta a fost a 10-a reuşită a sezonului în Serie A pentru Ronaldo.

Juve a deschis scorul în minutul 19, prin Paulo Dybala (19), dar Sampdoria a restabilit egalitatea prin Gianluca Caprari (35), înainte ca fostul atacant al lui Manchester United şi Real Madrid să-i readucă pe torinezi în avantaj.

Graţie acestui succes, Juventus s-a distanţat la trei puncte de principala sa contracandidată în lupta pentru titlu, Inter Milano, care va juca sâmbătă, pe teren propriu, cu formaţia Genoa 1893.

Tot miercuri, într-un alt meci, restanţă din etapa a 7-a a campionatului italian, Sassuolo, echipa fundaşului român Vlad Chiricheş, a învins în deplasare, cu 2-0, formaţia Brescia. Au marcat Hamed Traore (25) şi Francesco Caputo (71). Chiricheş, aflat în recuperare după o accidentare, nu a fost convocat pentru acest joc.

Vineri, în cadrul etapei a 17-a, se dispută partida Fiorentina – AS Roma, sâmbătă sunt programate meciurile Udinese – Cagliari, Inter Milano – Genoa şi Torino FC – SPAL Ferrara, în timp ce duminică vor avea loc întâlnirile Atalanta – AC Milan, Lecce – Bologna, Parma – Brescia şi Sassuolo – Napoli. Partida Lazio Roma – Hellas Verona a fost reprogramată pentru data de 5 februarie.

Clasament: 1. Juventus – 42 puncte, 2. Inter Milano – 39 puncte (16 jocuri), 3. Lazio Roma – 36 puncte (16 j), 4. AS Roma – 32 puncte (16 j), 5. Cagliari – 29 puncte (16 j) etc.