19.7 C
sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSportFotbalCroația, în finala Ligii Națiunilor, după victoria contra Olandei

Croația, în finala Ligii Națiunilor, după victoria contra Olandei

Selecţionata Croaţiei, medaliată cu bronz la Cupa Mondială 2022, s-a calificat în finala Ligii Naţiunilor, după ce a învins echipa Olandei cu scorul de 4-2, după prelungiri, miercuri seara, la Rotterdam, în prima semifinală.

Partida de pe stadionul De Kuip din Rotterdam a fost condusă la centru de românul Istvan Kovacs.

Golurile croaţilor au fost marcate de Andrej Kramaric (55 – penalty), Mario Pasalic (72), Bruno Petkovic (98) şi Luka Modric (116 – penalty), în timp ce pentru gazde au punctat Donyell Malen (34) şi Noa Lang (90+6).

Oaspeţii au dominat prelungirile şi puteau câştiga şi mai clar, dar Pasalic a trimis mingea în bară (114), iar un gol al lui Petkovic (120+1) a fost anulat pentru ofsaid.

În această seară, de la ora 21:45, Spania va înfrunta Italia, la Enschede, în cea de-a doua semifinală.

Urmărește România Liberă pe  TwitterFacebook și Google News!