11 C
sâmbătă, 4 mai 2024
AcasăSpecialMourinho, ca acasă pe Stamford Bridge

Mourinho, ca acasă pe Stamford Bridge

Jose Mourinho s-a simţit ca acasă pe Stamford Bridge. Portughezul a ştiut să insufle acest sentiment şi elevilor săi, care, încurajaţi din tribune de mii de tifosi italieni, au jucat ca pe San Siro. Internazionale s-a apărat ferm în faţa propriului careu, a stăpânit aproape în permanenţă mijlocul terenului şi a avut numeroase raiduri ofensive periculoase. În aceste condiţii, gazdele aproape că nu au mişcat pe teren, iar în repriza a doua, cu un Ancelotti stană de piatră pe bancă, Chelsea părea un monument al neputinţei. În mod logic, Inter a reuşit să câştige această partidă cu un gol înscris de Eto’o cu zece minute înainte de final, retezând încă o dată visul lui Abramovici de a câştiga Liga Campionilor. Un trofeu prea îndepărtat pentru Chelsea, nu şi pentru Mourinho, care a triumfat cu Porto şi are toate şansele să recidiveze cu Inter.

FC SEVILLA-ŢSKA MOSCOVA 1-2. Marea surpriză a serii s-a produs la Sevilla, acolo unde încă o echipă din Spania, după Real, a părăsit în mod surprinzător competiţia. Pentru a putea remonta acel 1-1 de la Moscova, SKA trebuia să joace ofensiv. Cu japonezul Honda vârf de lance, ruşii au făcut exact acest lucru, iar curajul cu care au abordat această partidă a fost răsplătit cu o victorie, 2-1, suficientă pentru a intra între cele mai bune opt echipe din Europa, performanţă cel puţin egală cu câştigarea Cupei UEFA acum cinci ani.

CALIFICATE: Şase în sferturi

Se ştiu şase din cele opt echipe ce vor juca în sferturi: Bayern München, Arsenal Londra, Manchester United, Lyon, Inter Milano şi ŢSKA Moscova. Ultimele două au fost decise aseară după retururile jocurilor Barcelona-Stuttgart (în tur 1-1) şi Bordeaux-Olympiacos (1-0). Tragerea la sorţi a sferturilor are loc pe 19 martie.

Povestea șeicilor liberali veniți să se scalde în manelele din Dâmbovița

Ilustrație: Marian Avramescu Pentru ca oamenii de rând să nu poată fi invidioși pe călătoriile președintelui Klaus Iohannis și pe cele ale președdintelui Partidului...

Mihai Viteazul a fugit ca Vijelie de pe cortul de AUR, ca să-i facă loc lui Uraganul să împartă Salam pentru adepții partidului

Ilustra'ieȘ Marian Avramescu Pentru a elimina orice urmă de revoltă ale fanilor marilor domnitori ai principatelor române, istoria se poate modifica, de dragul adepților...