sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSpecialGergo Szabo a câştigat cu scandal Raliul Sibiului

Gergo Szabo a câştigat cu scandal Raliul Sibiului

Echipajul maghiar format din Gergo Szabo şi Zoltan Kohler (Mitsubishi Lancer) a ocupat primul loc în Raliul Sibiului, fiind cronometrat cu timpul de 1 h 21 min 44 sec 4/10 pe 119,6 km, cu o medie orară de 87,79 km.

Conform autorally.ro, citat de Agerpres, Gergo Szabo ar fi fost exclus din Raliul Sibiului pentru service ilegal. Cu toate acestea, campionul naţional en titre a urcat pe cea mai înaltă treapta a podiumului la festivitatea de premiere, după ce echipa sa a depus contestaţie. Decizia definitivă se va lua la începutul săptămânii viitoare, de către Comisia de Competiţii a Federaţiei Române de Automobilism Sportiv (FRAS).

Echipajul Marco Tempestini/Dorin Pulpea (Peugeot 207 S2000) a terminat pe locul secund, la 1 min 33 sec 2/10, pe trei s-a clasat echipajul Dan Gîrtofan/Mihai Lăzărescu (Subaru Impreza STI), la 2 min 13 sec 1/10, italienii Simone Campedelli/Danilo Fappani (Citroen DS3 R3) au terminat pe patru, la 4 min 59 sec 1/10, pe cinci s-a clasate chipajul George Grigorescu/Radu Dumitriu (Renault Clio), la 7 min 24 sec 2/10, etc.

Francezii Francois Delecour/Fabrice Savoye (Dacia Logan) s-a clasat pe 14, la 16 min 23 sec 8/10 de câştigător.

Printre cei care au abandonat s-au numărat Titi Aur, Valentin Porcişteanu sau Bogdan Marişca.

La general lider se menţine Valentin Porcişteanu, cu 52 puncte, urmat de Gîrtofan, 51 p, Marişca, 43,5 p, Gergo Szabo, 39,5 p, Marco Tempestini, 39 p, etc.

Etapa a şasea a Campionatului Naţional de Raliuri, Raliul Aradului, va avea loc pe 5-6 august.