11.1 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăSpecialEchipa Rapid debutează cu o victorie în noul sezon, scor 2-0 cu...

Echipa Rapid debutează cu o victorie în noul sezon, scor 2-0 cu FC Vaslui

Echipa Rapid Bucureşti a debutat cu o victorie în ediţia de campionat 2010/2011, învingând, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), formaţia FC Vaslui, în prima etapă a Ligii I. informează Mediafax. Golurile au fost marcate de Herea ’27 şi Cesinha ’79.

Herea a deschis scorul în minutul 27, cu capul, de la un metru, după o lovitură liberă executată de Spadacio, de pe partea dreaptă.

În minutul 79, Cesinha a înscris tot cu o lovitură de cap, din interiorul careului mare, după o centrare venită, de asemenea, de pe partea dreaptă, de la Spadacio.

Din minutul 76, oaspeţii au jucat în inferioritate numerică, după eliminarea fundaşului Milanov, care a primit al doilea cartonaş galben pentru henţ.

Rapid Bucureşti: 33. Bornescu – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 14. Roman (20. Grigorie ’73), 15. Lazăr, 30. Spadacio, 7. Cesinha (6. Ezequias ’85) – 21. Sburlea, 10. Herea (8. Grigore ’57). Antrenori: Marius Şumudică.

FC Vaslui: 1. Cerniauskas – 20. Milanov, 85. Gladstone, 3. Papp, 27. Luz – 4. Genchev, 23. Pavlovic (30. R. Costin ’86) – 18. L. Sănmărtean, 80. Wesley, 10. Gerlem (31. Gheorghiu ’73) – 9. Burdujan (21. Bodipo ’63). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Cartonaşe galbene: Cesinha ’36 / Luz ’26, Milanov ’36, ’76, L. Sănmărtean ’45, Gladstone ’56.

Cartonaş roşu: Milanov ’76.

Au arbitrat: Cristian Balaj (central) – Micloş Nagy, Ioan Onicaş (asistenţi) – Dragoş Istrate (rezervă).

Observatori: Valentin Alexandru şi Constantin Gheorghe.

La meci au asistat aproximativ 10.000 spectatori, printre care selecţionerul Răzvan Lucescu şi fostul internaţional Ilie Balaci, acesta urmărind jocul de lângă directorul tehnic al echipei gazdă, Nicolae Manea.

Antrenorul Marius Şumudică, aflat la debut pe banca tehnică a Rapidului într-un meci oficial, a fost aplaudat de spectatori.

De asemenea, atacantul formaţiei FC Vaslui, Daniel Pancu, rezervă la acest meci, a fost aclamat de spectatori la intrarea în stadion, după care fostul jucător al Rapidului a scandat, alături de galeria gazdelor, împotriva echipei Steaua. Fanii rapidişti au afişat şi un banner cu inscripţia: “Sub orice culori şi sub orice stemă / Pancu va purta în suflet o singură emblemă”.

Atacantul brazilian Cassio nu a făcut parte din lotul Rapidului pentru acest meci, deoarece nu i-a sosit cartea verde şi nu a putut fi legitimat.