11.1 C
duminică, 5 mai 2024
AcasăSpecialCampionatul European gimnastică: Bulimar şi Jurca, în finală la individual-compus. Ce note...

Campionatul European gimnastică: Bulimar şi Jurca, în finală la individual-compus. Ce note au obținut gimnastele

Gimnastele Diana Bulimar şi Laura Jurca s-au calificat, miercuri, în finală la individual-compus, la Campionatele Europene individuale de la Montpellier, în timp ce Andreea Munteanu va evolua în finalele de la sol şi bârnă, relatează Mediafax

Notele obţinute de gimnastele tricolore în calificările de miercuri sunt următoarele:

Astfel, la bârnă Andreea Iridon a obținut nota 14,100, Andreea Munteanu a reușit puntajul de 14,233, Laura Jurca, nota 12,466, iar Diana Bulimar punctaul de 13,700.

La paralele Diana Bulimar a obținut cel mai mare punctaj, 13,666, în timp ce, Andreea Iridon a reușit nota de 12,166, iar Laura Jurca 12,800.

În ceea ce privește proba la sol, Andreea Munteanu a obținut punctajul de 13,800, urmată de Laura Jurca cu 13,666 și Diana Bulimar cu nota 13,066.

Toodată la sărituri, Laura Jurca a luat nota 14,400 și Diana Bulimar 13,766.

Astfel, în finalele pe aparate s-a calificat doar Andreea Munteanu la sol (de pe locul 8) şi la bârnă (locul 4), în timp ce Laura Jurca (total de 53,332 puncte, locul 16) şi Diana Bulimar (54,198, locul 14) vor evolua în finala la individual-compus de vineri.

De asemenea, Andreea Iridon este prima rezervă în finala de la bârnă, iar Laura Jurca a treia rezervă în finala de la sol.

Finalele pe aparate vor avea loc sâmbătă (paralele şi sărituri), respectiv duminică (sol şi bârnă).

Joi va avea loc şi concursul de calificări la masculin.

La Campionatele Europene individuale de la Montpellier participă 167 de sportivi din 38 țări în concursul masculin şi 100 de gimnaste din 33 de țări în competiţia feminină.

La finalul competiţiei, preşedintele Uniunii Europene de Gimnastică, Georges Guelzec, va înmâna drapelul forului european următoarei gazde a a CE, București (2017).