32.6 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăSocialȘcoala începe pe 14 septembrie, cu majoritatea elevilor în clasă, a anunțat...

Școala începe pe 14 septembrie, cu majoritatea elevilor în clasă, a anunțat președintele Iohannis

„Pe 14 septembrie începe noul an şcolar preuniversitar. Pentru majoritatea elevilor asta înseamnă că vor merge efectiv, fizic, la şcoală”, a anunțat, miercuri seară, președintele Klaus Iohannis.

Decizia legată de fiecare școală „se descentralizează, se ține cont de situația din fiecare localitate sau din școală”, a precizat, miercuri, șeful statului. 

Anul școlar va începe la data de 14 septembrie, iar pentru fiecare școală în parte se va aplica unul dintre cele trei scenarii elaborate: verde, galben sau roșu.

Scenariul verde se aplică în localitățile care au avut, în medie, mai puțin de un caz nou de coronavirus la mia de locuitori, în ultimele două săptămâni dinaintea datei de 14 septembrie. În acest scenariu, toți elevii vin să urmeze cursuri în școală.

„Bucureștiul se încadrează în scenariul verde. Majoritatea localităților din România intră pe scenariul verde”, a precizat președintele Iohannis.

Următorul scenariu, cu risc mediu, este scenariul galben. În școlile care se încadrează în acest scenariu, o parte a elevilor vor veni la școală iar cealaltă parte vor face cursuri online.

Scenariul pentru situațiile cele mai grave este scenariul roșu. În această variantă, toți elevii vor face cursuri online, de acasă.

Președintele Iohannis a estimat că doar câteva sute de localități din România se vor încadra la scenariul galben sau roșu. În aceste localități, „online-ul va ține locul învățământului în școală”, a precizat șeful statului.

Decizia referitoare la încadrarea într-un anumit scenariu se va lua, la propunerea conducerii fiecărei școli, de către Inspectoratul Școlar.

Mihai Diac
Mihai Diac
Mihai Diac are o experiență ca jurnalist de peste 20 de ani, atât în presa scrisă cât și online. A început să lucreze în presă la ziarul Azi, în anul 1993, în perioada în care era încă student. Ulterior a lucrat la Adevărul, Gândul și Green Report. La “România liberă”, Mihai Diac lucrează din anul 2015. În paralel cu activitatea jurnalistică, Mihai Diac și-a completat și pregătirea de specialitate. El a absolvit, printre altele, Colegiul Național de Apărare și cursul de pregătire a jurnaliștilor pentru zone de război. Printre acțiunile sale de documentare jurnalistică s-au aflat cele de la bordul portavionului american Truman și al fregatei românești Regina Maria, precum și cele din Afganistan, Irak, Transnistria și Georgia.
Cele mai citite

Au rescris istoria înainte de fazele eliminatorii! Campionatul Mondial 2026 doboară un record care părea imposibil

Campionatul Mondial din 2026 a devenit deja ediția cu cei mai mulți spectatori din istorie, deși faza grupelor abia s-a încheiat.Campionatul Mondial din 2026...

Caniculă în România. Cod roșu de temperaturi extreme și maxime de până la 40 de grade

România intră într-o perioadă cu temperaturi foarte ridicate, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, potrivit avertizărilor meteorologice valabile în intervalul 26–29 iunie.Meteorologii au emis...

Negocierile pentru formarea Guvernului continuă, în timp ce termenul pentru PNRR și vacanța parlamentară cresc presiunea politică

Negocierile pentru formarea unui nou Guvern continuă după două încercări eșuate de învestire, în condițiile în care partidele rămân împărțite asupra formulei de guvernare,...
Ultima oră
Pe aceeași temă