Preşedintele Nicuşor Dan a sesizat miercuri Curtea Constituţională asupra Legii care modifică guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, motivând că aceasta încalcă principiul legalităţii, bicameralismul și protecţia intereselor naţionale în activitatea economică.
Preşedintele Nicuşor Dan a trimis Curţii Constituţionale o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 22/2025, care modifică şi completează Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 şi Legea nr. 187/2023, precum şi abrogă anumite dispoziţii din acte normative.
Legea supusă controlului de constituţionalitate aprobă OUG nr. 22/2025, care aduce modificări privind ocuparea posturilor în structura organelor de conducere şi funcţionarea consiliilor de administraţie la nivelul organizaţiilor corporative.
Preşedintele menţionează în sesizare că toate modificările şi completările adoptate de Senat au fost eliminate la Camera Deputaţilor, iar punctul 71 introdus la Cameră nu a fost discutat la Senat, încălcând astfel principiul bicameralismului.
Şeful statului arată că procedura de adoptare a fost viciată prin includerea prevederilor criticate direct în faţa Camerei Deputaţilor, modificând conţinutul juridic al actului normativ, iar Legea nr. 158/2025 modifică articolul 8 alin. (9) din OUG nr. 109/2011 privind plata asigurării de răspundere profesională de către întreprinderea publică.
Preşedintele a explicat că eliminarea sintagmei privind acoperirea cheltuielilor cu reprezentarea, transportul şi diurna ar putea permite decontarea oricăror cheltuieli ca beneficii, fără respectarea limitelor tehnice actuale.
Astfel, Agenţia pentru Monitorizarea şi Evaluarea Performanţelor Întreprinderilor Publice nu mai analizează încadrarea cheltuielilor, ceea ce ar putea afecta auditul şi controlul banului public, contrar prevederilor constituţionale privind protejarea intereselor naţionale în activitatea economică.
„În considerarea argumentelor expuse, vă solicit să admiteţi sesizarea de neconstituţionalitate şi să constataţi că Legea privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 22/2025 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, a Legii nr. 187/2023 pentru modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 109/2011 privind guvernanţa corporativă a întreprinderilor publice, precum şi pentru abrogarea unor dispoziţii din acte normative este neconstituţională, în ansamblul său”, cere Nicușor Dan în sesizare.