Folosim cookie-uri pentru a personaliza conținutul și anunțurile, pentru a oferi funcții de rețele sociale și pentru a analiza traficul. De asemenea, le oferim partenerilor de rețele sociale, de publicitate și de analize informații cu privire la modul în care folosiți site-ul nostru. Aceștia le pot combina cu alte informații oferite de dvs. sau culese în urma folosirii serviciilor lor. În cazul în care alegeți să continuați să utilizați website-ul nostru, sunteți de acord cu utilizarea modulelor noastre cookie.

VIDEO. Cine este Valer Dorneanu, noul președinte al CCR

Judecătorul Valer Dorneanu a fost ales, miercuri, în funcţia de preşedinte al Curţii Constituţionale a României (CCR), pentru un mandat de trei ani.

Share

Roxana Petre 0 comentarii

Actualizat: 13.07.2016 - 23:24

 Judecătorul Valer Dorneanu a fost ales, miercuri, în funcţia de preşedinte al Curţii Constituţionale a României (CCR), pentru un mandat de trei ani. 

Noul președinte al CCR s-a născut la 21 noiembrie 1944, în comuna Corbu, judeţul Harghita. 

Este licenţiat al Facultăţii de Drept din cadrul Universităţii Bucureşti, începând cu anul 1967. În anul 1999, a devenit doctor în drept al Universităţii Bucureşti. A urmat cursuri post-universitare de drept civil şi dreptul muncii la Universitatea Bucureşti (1987). Este specialist în drept parlamentar, tehnică legislativă şi dreptul muncii, potrivit Agerpres.

Între 1999 şi 2001, a fost conferenţiar la Universitatea „'Spiru Haret'' din Bucureşti. Din 2003 până în 2008, a predat în cadrul Facultăţii de Ştiinţe Politice, Universitatea Bucureşti. Din 2008, este profesor la Universitatea „Nicolae Titulescu'' din Bucureşti. 

A lucrat, succesiv, ca procuror la procuraturile locale ale sectoarelor 5 şi 6 Bucureşti (1967-1974); expert pe probleme de legislaţia muncii la Uniunea Generală a Sindicatelor din România (1974-1980); procuror la Direcţia recursuri extraordinare civile la Procuratura Generală (1980-1985); consilier la Consiliul Legislativ (1985-1989); membru în Comisia juridică şi constituţională din cadrul Consiliului Provizoriu de Uniune Naţională (CPUN) (1989 - iunie 1990); consilier la Preşedinţia României pe probleme de legislaţie (iunie 1990 - noiembrie 1992). 

Citește și: FOTO: Valer Dorneanu este noul preşedinte al CCR. El vrea să nu mai ajungă la CCR neînţelegerile dintre factorii politici

A ocupat funcţia de ministru pentru relaţia cu Parlamentul în perioada 1992-1995. Între 20 octombrie 1995 şi 27 octombrie 2000, a fost preşedinte al Consiliului Legislativ, numit de Parlamentul României. 

S-a înscris în PDSR din octombrie 2000; membru al Biroului Executiv şi în Consiliul Naţional al PSD (PDSR) şi vicepreşedinte al organizaţiei PSD Iaşi; vicepreşedintele Consiliului Naţional al PSD (din octombrie 2002). 

A fost deputat PDSR (respectiv PSD din iunie 2001) de Iaşi, ales la 26 noiembrie 2000; copreşedinte al Comisiei interparlamentare Bucureşti-Chişinău; preşedintele Comisiei pentru elaborarea propunerii legislative privind revizuirea Constituţiei. 

A deţinut funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor între decembrie 2000 şi decembrie 2004. 

La alegerile parlamentare din 28 noiembrie 2004, a fost ales pentru al doilea mandat de deputat, pe listele PSD. A fost preşedintele Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii, până în aprilie 2006. 

 

Între martie 2006 şi decembrie 2008, a fost vicepreşedinte al Camerei Deputaţilor. 

Este membru fondator al Societăţii pentru Dreptul Muncii din cadrul Uniunii Juriştilor din România. 

În 2002, i s-a acordat Ordinul „Steaua României" în grad de Cavaler. Pentru contribuţii remarcabile la susţinerea şi promovarea programelor Academiei Române i s-a decernat, în decembrie 2004, Meritul Academic. 

În iunie 2010, Valer Dorneanu a candidat din partea PSD, pentru un loc vacant de judecător la Curtea Constituţională, însă a pierdut la vot în faţa lui Mircea Ştefan Minea. 

Între 18 octombrie 2010 şi 28 martie 2013, a fost adjunct al Avocatului Poporului pentru domeniul - armată, justiţie, poliţie, penitenciare. În perioada 3 iulie 2012 şi 23 ianuarie 2013, Valer Dorneanu a îndeplinit atribuţiile Avocatului Poporului, în urma revocării din funcţie a lui Gheorghe Iancu. 

La 26 martie 2013, Camera Deputaţilor a hotărât numirea lui Valer Dorneanu în funcţia de judecător la CCR, pentru un mandat de 9 ani, ca urmare a încetării mandatului judecătoarei Aspazia Cojocaru, prin expirarea la 8 iunie a termenului pentru care a fost numită. Pentru numirea acestuia la Curtea Constituţională au fost exprimate 279 de voturi „pentru" şi 59 de voturi „împotrivă". Valer Dorneanu a depus, la 10 iunie 2013, jurământul de învestitură în funcţia de judecător al Curţii Constituţionale. 

La 7 iunie 2016, judecătorii Curţii Constituţionale l-au ales preşedinte interimar al instituţiei pe judecătorul Valer Dorneanu, care şi-a exercitat atribuţiile de preşedinte al Curţii Constituţionale începând cu 10 iunie 2016. 

Este autorul a 15 monografii, realizând şi peste 55 de studii şi comunicări ştiinţifice. 

 

Citește totul despre:

Comentarii

loading...