21.5 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăLifestyleFostul membru Daft Punk trece de la muzica electronică la muzică clasică

Fostul membru Daft Punk trece de la muzica electronică la muzică clasică

Legendele franceze ale dansului electronic Daft Punk nu sunt asociate în mod normal cu opera sau muzica clasică, însă coregraful Angelin Preljocaj gândește diferit.

Pentru cea mai recentă operă a sa, „Mythologies”, l-a adus pe Thomas Bangalter, fostul membru al trupei, care a scris prima sa piesă pentru o orchestră simfonică, notează Euronews.

„Există multe influențe din muzica barocă. Thomas este pasionat de Bach, de Vivaldi, de puritatea scriiturii, de puritatea stilului”, a explicat dirijorul Romain Dumas.

„Să lucrezi cu Thomas Bangalter este, de asemenea, o experiență extraordinară, așa că am vrut să profit de acest lucru”, a adăugat coregraful Angelin Preljocaj.

„De mai mulți ani, ne doream să facem ceva împreună”, a spus francezul de 65 de ani, „l-am întrebat dacă este interesat să scrie pentru o orchestră, își dorea cu adevărat, cu mult înainte de despărțirea de Daft Punk”.

Bangalter și fostul membru al Daft Punk Guy-Manuel de Homem-Christo au anunțat încheierea parteneriatului lor în februarie 2021, după 28 de ani.

„Mythologies” rulează la Grand-Théâtre de Bordeaux până pe 10 iulie, înainte de a pleca într-un turneu național.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă