31.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaZelenski ar renunța la funcție după încheierea războiului cu Rusia

Zelenski ar renunța la funcție după încheierea războiului cu Rusia

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat joi că este dispus să se retragă din funcție după încheierea războiului cu Rusia, transmite Reuters.

‘Obiectivul meu e să închei războiul’, nu candidatura în continuare, a afirmat Zelenski, conform portalului de știri online Axios, preluat de Reuters.

Președintele ucrainean a acordat acest interviu la New York, chiar înainte să plece de la Adunarea Generală a ONU pentru a se întoarce la Kiev.

Întrebat în cadrul discuției dacă ar accepta să organizeze alegeri în cazul în care s-ar ajunge la un acord de încetare a focului pentru câteva luni, el a răspuns „Da”.

Zelenski a explicat că i-a transmis lui Donald Trump, în timpul întâlnirii de marți, că, în cazul unui astfel de acord, „putem folosi această perioadă de timp, iar eu pot transmite acest semnal parlamentului”.

Tot el a recunoscut că oamenii ar putea dori „un lider cu un nou mandat” pentru a lua deciziile majore necesare pentru o pace de lungă durată.

Zelenski, ales președinte în 2019


Volodimir Zelenski a fost ales în funcția de președinte al Ucrainei, cu o victorie categorică, în anul 2019.

Dacă războiul nu ar fi existat, mandatul său de cinci ani ar fi urmat să se încheie în mai 2024.

Popularitatea sa a urcat până la aproximativ 90% în primele luni de conflict, scrie Axios.

Donald Trump a susținut în mod eronat, în februarie, că sprijinul pentru Zelenski a scăzut la 4%, însă cele mai noi sondaje arată că încă depășește 60%.

În iulie, Volodimir Zelenski s-a confruntat cu primele proteste interne majore de la începutul războiului. Parlamentarii apropiați de el au încercat să reducă puterile agențiilor anti-corupție independente.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...

USR discută variantele de guvern înaintea consultărilor cu președintele Nicușor Dan

Conducerea USR se reunește joi, de la ora 17.30, într-o ședință de Consiliu pentru a analiza variantele de guvern care vor fi prezentate vineri...

Rusia declară persona non grata gerantul interimar al Consulatului României din Sankt-Petersburg și retrage consimțământul pentru funcționarea postului consular

Ministerul Afacerilor Externe a anunțat, joi, că Federația Rusă a declarat persona non grata gerantul interimar al Consulatului General al României la Sankt-Petersburg și...
Ultima oră
Pe aceeași temă