9.8 C
sâmbătă, 27 aprilie 2024
AcasăSportFotbalVictorie zdrobitoare a celor de la Sepsi OSK împotriva Politehnicii Iași

Victorie zdrobitoare a celor de la Sepsi OSK împotriva Politehnicii Iași

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a oferit o demonstrație de forță pe teren propriu, surclasând echipa Politehnica Iași cu scorul de 6-0 în primul meci oficial din 2024, în cadrul etapei a 22-a a Superligii de fotbal.

Gazdele au deschis scorul printr-un autogol nefericit al lui Florin Ilie în minutul 20, la centrarea lui Marius Ștefănescu. Apoi, Cosmin Matei a majorat diferența în minutul 36, transformând un penalty obținut după un henț comis de Mădălin Martac. Nicolae Păun a marcat al treilea gol al echipei covăsnene în minutul 42, în ziua în care a împlinit 25 de ani.

În repriza secundă, albanezul Sherif Kallaku (minutul 63) a înscris un nou gol pentru Sepsi, cu un șut deviat, la scurt timp după ce a fost introdus pe teren. Marius Ștefănescu a punctat cu un șut din afara terenului în minutul 84, finalizând o acțiune personală remarcabilă. Mihai Bălașa a închis tabela în minutul 88, reușind să înscrie dintr-un penalty obținut după un fault comis de Rachid Bouhenna la Ștefănescu.

Cu această victorie impresionantă, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe acumulează patru victorii și un egal în ultimele cinci etape, consolidându-și poziția în clasament. Echipa a demonstrat o formă excelentă și determinare, punând bazele unui parcurs promițător în continuarea competiției.