Capitala continuă să înregistreze cel mai mare număr de insolvențe, 478 de cazuri, dar cifra este în ușoară scădere, cu 2,45% față de anul trecut
În primele patru luni ale anului 2025, mediul de afaceri din România pare să respire mai ușurat: numărul firmelor și al PFA-urilor care au intrat în insolvență a scăzut cu peste 12% față de aceeași perioadă a anului trecut, arată datele publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC).
Mai exact, 2.214 entități și-au declarat incapacitatea de plată între ianuarie și aprilie 2025, comparativ cu 2.526 în perioada similară din 2024.
Capitala continuă să înregistreze cel mai mare număr de insolvențe, 478 de cazuri, dar cifra este în ușoară scădere, cu 2,45% față de anul trecut. Alte județe cu un număr semnificativ de insolvențe sunt Bihor (170, în scădere cu 23,4%), Cluj (160, minus 17,1%) și Ilfov (116, în creștere cu 20,8%). De remarcat este și reducerea abruptă din județul Timiș, unde s-au înregistrat doar 98 de insolvențe, cu peste 32% mai puține decât anul trecut.
La celălalt capăt al spectrului se află județele în care insolvențele au fost rare. Harghita a înregistrat doar 5 cazuri (nivel similar cu 2024), iar în Covasna, Teleorman, Vaslui și Gorj, numărul afacerilor care și-au declarat falimentul s-a redus semnificativ.
Pe sectoare economice, cele mai afectate domenii rămân: comerțul și reparațiile auto-moto (555 cazuri), construcțiile (433), transporturile și depozitarea (269) și industria prelucrătoare (231). Cu excepția transporturilor, toate aceste domenii au raportat scăderi semnificative ale insolvențelor față de anul anterior.
Doar în luna aprilie 2025 s-au înregistrat 586 de cazuri noi de insolvență, cu o concentrare majoră în București (108), Cluj (53), Bihor (41), Ilfov (31) și Timiș (26).
Aceste date reflectă o tendință de stabilizare, dar specialiștii avertizează că dinamica economică rămâne volatilă, iar scăderea insolvențelor nu trebuie interpretată ca o revenire definitivă, ci mai degrabă ca o perioadă de tranziție spre echilibru.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News