-3 C
București
luni, 20 ianuarie 2025
AcasăInternaționalUn om de afaceri chinez, cunoscut sub numele de H6, nu mai...

Un om de afaceri chinez, cunoscut sub numele de H6, nu mai are voie să intre în UK

Un om de afaceri chinez, cunoscut sub numele de H6, anu mai are voie să intre în Marea Britanie pe motive de securitate națională.

H6, interzis în Marea Britanie

H6, un bărbat de 50 de ani care a avut legături strânse cu Prințul Andrew și care a fost autorizat să acționeze în numele acestuia pentru a căuta investitori în China, a fost oprit de autoritățile britanice în februarie 2023, când se îndrepta spre Londra din Beijing, scrie Reuters.

CITEȘTE ȘI – În 2023, Muhammad a devenit cel mai popular nume pentru băieții născuți în Anglia și Țara Galilor

Interdicția a fost implementată în martie 2023, după ce conținutul telefonului său a fost descărcat în 2021, când a fost oprit de autoritățile britanice sub legile anti-terorism.

Mai târziu, a reieșit faptul că Prințul Andrew îl autorizase pe H6 să creeze o inițiativă financiară internațională pentru a atrage investitori din China.

Relațiile lui H6 cu Partidul Comunist Chinez și cu Departamentul de Lucru al Frontului Unit au fost ascunse intenționat, iar documentele descărcate de la el au arătat că acesta avea o poziție favorabilă pentru a stabili relații între figuri proeminente din Marea Britanie și oficiali chinezi, pe care Beijingul ar fi putut să le exploateze.

În 2020, H6 a fost invitat la petrecerea de ziua Prințului Andrew, iar o scrisoare trimisă de un consilier senior al acestuia menționa cât de puternică era relația lor și cât de sus se afla H6 în ierarhia celor apropiați de prinț.

Prințul Andrew, care a avut rolul de ambasador al comerțului al Regatului Unit între 2001 și 2011, a fost nevoit să se retragă din îndatoririle publice în 2019, din cauza prieteniei sale cu Jeffrey Epstein, un fost infractor sexual american.

În 2022, familia regală i-a retras toate titlurile și legăturile militare. În urma unei analize, instanța a considerat că H6 avea legături semnificative cu Partidul Comunist Chinez și Departamentul de Lucru al Frontului Unit, iar relația sa cu Andrew ar fi putut fi utilizată în scopuri strategice.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!

Alexandru Stancu
Alexandru Stancu
2017 este anul debutului meu în presă. Am trecut pe la ProTv și Aleph News, iar din vara lui 2021 am devenit editor web la România Liberă.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă