13.6 C
marți, 30 aprilie 2024
AcasăSportTurneul ATP Masters 1.000 de la Madrid: Wawrinka trece în turul 2

Turneul ATP Masters 1.000 de la Madrid: Wawrinka trece în turul 2

Stan Wawrinka a făcut un meci formidabil și a reușit o serie orbitoare de ași și lovituri câștigătoare, reușind să-l învingă pe Maxime Cressy în primul tur al Madrid Open. Elvețianul în vârstă de 38 de ani s-a impus cu 6-7, 6-4, 7-6, într-un meci care a durat aproape două ore și jumătate și îl va înfrunta în următoarea partidă pe campionul de la Monte Carlo, Andrey Rublev. Cel mai bun parcurs al lui Wawrinka la Madrid a fost atingerea finalei în urmă cu 10 ani.

Stan Wawrinka a reușit să revină de la un set în minus pentru a-l învinge pe Maxime Cressy în primul tur al Madrid Open, transmite eurosport.com.

Jucătorul de 38 de ani a obținut o victorie cu 6-7(3) 6-4 7-6(4) în două ore și 27 de minute, pregătind o confruntare cu Andrey Rublev, campionul de la Monte Carlo, al cincilea favorit.

Wawrinka, vicecampion la Madrid în 2013, se bucură de o renaștere în ultima parte a carierei, după ce a revenit în top 100 la începutul sezonului 2023.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!