24.8 C
București
vineri, 26 iunie 2026
AcasăInternaționalTrei suspecți de spionaj în favoarea Rusiei au fost arestați în Marea...

Trei suspecți de spionaj în favoarea Rusiei au fost arestați în Marea Britanie

Trei persoane au fost arestate joi sub suspiciunea de spionaj în favoarea Rusiei, a anunţat Metropolitan Police, potrivit Reuters.

Potrivit poliţiei, un bărbat de 41 de ani şi o femeie de 35 de ani au fost reţinuţi la o locuinţă din Grays, Essex.

În acelaşi timp, un bărbat de 46 de ani a fost arestat la o altă adresă din aceeaşi zonă.

Investigaţia este în curs, iar autorităţile nu au oferit detalii suplimentare despre suspecţi sau despre natura exactă a presupuselor activităţi de spionaj, conform BBC.

Stella Rimington, primul șef femeie al unui serviciu secret din Marea Britanie, a murit la 90 de ani

Stella Rimington, prima femeie care a ocupat funcția de director general al serviciului de securitate și contrainformații MI5 din Marea Britanie și care a inaugurat o eră a unei transparențe sporite în cadrul agenției, a murit la vârsta de 90 de ani, transmite luni Reuters.
Rimington, care a condus agenția de securitate internă între 1992 și 1996, a fost prima șefă a acesteia care a fost numită public și ulterior a scris memoriile ‘Open Secret’ despre cariera sa la fosta organizație secretă.

A continuat să scrie o serie de romane de spionaj și se crede, de asemenea, că a inspirat-o pe actrița Judy Dench în interpretarea personajului ‘M’, șefa lui James Bond în mai multe filme ale seriei ‘007’.

‘A murit înconjurată de familia și câinii ei iubiți și s-a agățat cu hotărâre de viața pe care a iubit-o până la ultima suflare’, se arată într-un comunicat al familiei, citat de presa locală.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă