Podul Prieteniei Giurgiu–Ruse va fi deschis circulației în ambele sensuri în perioada 9–14 aprilie, în contextul sărbătorilor pascale, a anunțat Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu.
Decizia a fost luată după o informare transmisă de autoritățile bulgare și are ca scop fluidizarea traficului pe Podul Prieteniei în perioada în care numărul de vehicule care tranzitează frontiera este mai ridicat.
Potrivit autorităților, în 9 aprilie, după finalizarea lucrărilor programate pentru acea zi pe sectorul aflat în reparații, circulația rutieră va fi reluată pe ambele sensuri.
Măsura va rămâne în vigoare până pe 14 aprilie.
Din 14 aprilie, traficul revine pe o singură bandă
Începând cu 14 aprilie 2026, de la ora 08:00, lucrările de reparație vor fi reluate, iar circulația pe pod se va desfășura din nou alternativ, pe o singură bandă.
Astfel, șoferii care intenționează să traverseze frontiera după această dată trebuie să ia în calcul timpi de așteptare mai mari.
Autoritățile române și bulgare cooperează pentru evitarea blocajelor
Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu a precizat că lucrează împreună cu structurile Poliția Română și cu autoritățile de frontieră din Bulgaria pentru gestionarea traficului în zona de frontieră.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.