26.6 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăInternaționalTensiuni la granița dintre Estonia și Rusia. Punct de frontieră închis

Tensiuni la granița dintre Estonia și Rusia. Punct de frontieră închis

Estonia și-a închis, vineri seara, punctul de trecere a frontierei de la Saatse, după ce grănicerii au observat o prezență neobișnuit de mare a trupelor rusești în apropiere de graniță.

Potrivit autorităților, măsura a fost luată pentru a proteja siguranța cetățenilor estonieni și pentru a preveni eventuale incidente, scrie site-ul televiziunii publice ERR, citat de The Kyiv Independent.

Șeful operațional al prefecturii sudice, Künter Pedoski, a declarat că vineri grănicerii estonieni au remarcat o activitate sporită pe teritoriul Rusiei, în zona de frontieră.

„Grănicerii ruși patrulează regulat în zona ‘cizmei’ Saatse, deoarece se află pe teritoriul lor. Totuși, astăzi s-a observat o mișcare mai intensă decât de obicei. Am decis să închidem drumul pentru a evita posibile provocări sau incidente, întrucât prioritatea noastră este siguranța oamenilor din Estonia”, a explicat Pedoski.

Prezență sporită a forțelor ruse

El a precizat că inițial au fost trimise patrule la ambele capete ale drumului pentru a discuta cu șoferii și pentru a-i informa că este recomandat să evite momentan zona, din cauza prezenței sporite a forțelor ruse.

„Deși majoritatea au urmat recomandarea, au existat și persoane care au vrut totuși să își continue drumul prin acel sector. Deoarece drumul traversează teritoriul Federației Ruse, situația actuală de securitate impune o atenție sporită. În aceste condiții, considerăm că tranzitul prin ‘cizma’ Saatse presupune un risc mai ridicat decât în mod normal. Pentru a evita o escaladare, am decis închiderea temporară a trecerii”, a adăugat Pedoski.

Ruta ocolitoare este organizată prin Värska, Treski, Matsuri și Sesniki, iar poliția le cere șoferilor să respecte semnele de circulație temporare.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Vondrousova, apărată după suspendarea șoc! Un fost lider ATP contestă decizia care a împărțit tenisul

Andy Roddick consideră că explicațiile oferite de Marketa Vondrousova în cazul suspendării de patru ani sunt credibile și susține că există precedente în care...

Deschamps primește o veste devastatoare! Franța va avea alt antrenor cu Norvegia

Didier Deschamps nu va sta pe banca Franței la meciul cu Norvegia de la Campionatul Mondial 2026, după decesul mamei sale.Selecționerul Franței, Didier Deschamps,...

Vondrousova, apărată după suspendarea șoc! Un fost lider ATP contestă decizia care a împărțit tenisul

Andy Roddick consideră că explicațiile oferite de Marketa Vondrousova în cazul suspendării de patru ani sunt credibile și susține că există precedente în care...
Ultima oră
Pe aceeași temă