23.9 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăStatul pregătește un stimulent fiscal pentru investitorii la bursă

Statul pregătește un stimulent fiscal pentru investitorii la bursă

Românii care plasează anual cel puțin 400 de euro în acțiuni sau titluri de stat Fidelis vor putea deduce o parte din impozitul pe venit, potrivit Știrilor ProTV.

Autoritățile anunță un nou mecanism de stimulare a economisirii și investițiilor pe piața de capital.

 Persoanele care investesc în acțiuni listate la Bursa de Valori București, inclusiv în titluri de stat Fidelis, vor beneficia de o deducere din impozitul pe venit, cu condiția să investească minimum 400 de euro pe an.

Măsura nu presupune acordarea de bani direct de la stat, ci reducerea taxelor datorate.

Cum funcționează mecanismul de stimulare 

În termeni practici, un angajat care investește aproximativ 2.000 de lei pe an (circa 170 de lei lunar) va putea scădea 200 de lei din impozitul pe venit.

Astfel, suma respectivă nu mai este virată la bugetul de stat și rămâne în beneficiul investitorului.

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, a explicat că statul urmărește să stimuleze dezvoltarea pieței de capital, inclusiv prin acordarea unor facilități companiilor care aleg să se listeze la bursă.

Facilitate valabilă și pentru titlurile Fidelis

Reducerile de impozit se aplică și celor care investesc în titluri de stat Fidelis listate la bursă.

În acest caz, riscul este considerat mai scăzut, iar câștigurile obținute nu sunt impozitate suplimentar, spre deosebire de investițiile în acțiuni.

Totodată, deducerea fiscală nu este condiționată de profitul realizat: investitorii beneficiază de facilitate indiferent dacă piața bursieră crește sau scade.

Avertisment privind riscurile

Pentru investițiile în acțiuni, specialiștii atrag atenția că există atât oportunități, cât și perioade de corecții.

„Există riscuri, pot fi perioade foarte bune, cum a fost anul trecut când acțiunile la unele companii chiar s-au dublat, sau perioade cu scăderi”, spune Lucian Isac, specialist în investiții.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Criza climatică forțează UE să rescrie agricultura. Suntem pregătiți pentru ce urmează?

Schimbările meteorologice nu mai sunt o proiecție teoretică, ci o realitate zilnică în agricultura europeană: secetele repetate, instabilitatea sezoanelor și presiunea biologică tot mai...

BNR anunță noile bancnote: ce se modifică și ce rămâne neschimbat

Banca Națională a României a anunțat punerea în circulație a unei noi emisiuni de bancnote, care vizează toate cupiurile existente, de la 1 leu...

PNL retrage mandatele interimare pentru 12 filiale și demarează procedurile de excludere a susținătorilor lui Adrian Veștea

Biroul Permanent Național al PNL a decis să nu prelungească mandatele interimare pentru 12 filiale județene și de sector, invocând încălcarea deciziilor partidului și...
Ultima oră
Pe aceeași temă