18.1 C
București
luni, 6 iulie 2026
AcasăEconomieSprijin pentru marii consumatori de energie: Chirițoiu propune ajutoare de stat, în...

Sprijin pentru marii consumatori de energie: Chirițoiu propune ajutoare de stat, în contextul eliminării subvențiilor

El consideră că, pentru a menține competitivitatea economică, este esențial să se găsească mecanisme de ajutor de stat, adaptate noilor realități ale pieței energetice

Președintele Consiliului Concurenței, Bogdan Chirițoiu, atrage atenția asupra necesității sprijinirii marilor consumatori de energie. Chirițoiu subliniază că, deși toți consumatorii își doresc prețuri mici la energie, statul nu poate subvenționa consumul pentru toată lumea.

El evidențiază importanța sprijinirii firmelor pentru care costul energiei reprezintă o pondere semnificativă în cheltuieli, cum ar fi marile combinate industriale. În opinia sa, este crucial să se mențină aceste companii în țară, pentru a asigura plata taxelor și a salariilor.

“Trebuie să ajutăm marii consumatori, nu pe cei mici, adică nu faptul că sunt firme mari sau mici contează, ci cât de mult reprezintă costul electricității în totalul costurilor. Dacă ești un cabinet stomatologic, probabil că nu e atât de important costul electricității. E adevărat că freza merge cu curent electric și trebuie să ții lumina aprinsă ca să vezi ce are pacientul, dar dacă ești (fostul – n. r.) Sidex sau Alro, acolo contează foarte mult costurile electricității”, a declarat Chirițoiu, la o conferință de specialitate, citat de Agerpres. 

În ceea ce privește mecanismele de sprijin, Chirițoiu sugerează că este necesar ca statul să colaboreze cu Comisia Europeană, pentru a dezvolta scheme de ajutor de stat care să includă contracte pe termen lung cu furnizorii de energie și eventuale garanții, pentru a proteja companiile de fluctuațiile pieței. Aceste măsuri ar putea contribui la obținerea unor prețuri mai competitive, similare cu cele ale concurenților din afara Uniunii Europene.

Pe de altă parte, Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a propus introducerea unei garanții de 30% din valoarea contractelor încheiate pe piețele de energie electrică. Această măsură, aflată în consultare publică, are scopul de a consolida mecanismele de garantare a tranzacțiilor și de a preveni riscurile financiare, asociate cu neplata obligațiilor contractuale. Președintele ANRE, George-Sergiu Niculescu, a menționat că această garanție ar putea contribui la maturizarea pieței de energie electrică din România, scrie Agerpres.

În contextul eliminării subvențiilor la energie, autoritățile române analizează diverse măsuri pentru a sprijini marii consumatori de energie și pentru a asigura funcționarea eficientă a pieței energetice. Implementarea unor scheme de ajutor de stat și introducerea de garanții pentru contractele de energie, sunt printre soluțiile propuse pentru a menține competitivitatea economică și stabilitatea pieței.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă