Conform celor mai recente statistici, la sfârșitul anului 2024, 260.000 de români erau înregistrați oficial ca șomeri în evidențele Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM).
Dintre aceștia, 60.000 primeau indemnizație de șomaj, în timp ce restul erau în căutarea unui loc de muncă. Numărul real al persoanelor fără un loc de muncă ar putea fi însă mult mai mare, întrucât aproximativ 250.000 de persoane nu se regăsesc în aceste evidențe, fiind inactive pe piața muncii, scrie ProTV.
Printre cei care nu sunt înregistrați oficial ca șomeri se numără femeile casnice, în special din mediul rural, dar și persoanele care nu își caută activ un loc de muncă sau nu solicită sprijinul autorităților.
În plus, sunt și tineri care nu au finalizat studiile și nici nu lucrează, având astfel un impact asupra statisticilor șomajului.
Proiecte pentru adaptarea competențelor la cerințele pieței muncii
Corina Scarlat, purtătorul de cuvânt al ANOFM, a subliniat într-o emisiune că, pentru a combate acest fenomen, au fost implementate proiecte pentru a corela competențele dobândite de elevi și studenți cu cerințele pieței muncii.
„Trebuie să se urmărească competenţele pe care le dobândesc elevii, studenţii cu corelarea cu ceea ce se cere pe piaţa forţei de muncă,” a declarat Scarlat, potrivit ProTV.
Printre proiectele recente se numără un mecanism de evaluare a competențelor cerute pe piața muncii, un sistem de monitorizare a absolvenților și un proiect de adaptare a politicilor de formare profesională.
Sprijin pentru tinerii care nu sunt angajați și nu urmează cursuri de formare
În plus, oficialii ANOFM au anunțat că există proiecte dedicate tinerilor sub 30 de ani care nu urmează școala sau cursuri de formare profesională și nu sunt angajați.
În cazul tinerilor șomeri, aceștia sunt considerați „șomeri de lungă durată” dacă se află în evidențele ANOFM de mai mult de șase luni fără a găsi un loc de muncă.
Pentru tinerii care se angajează rapid, ANOFM oferă prime de inserție și prime de relocare pentru cei care își găsesc locuri de muncă în alte localități decât cele de domiciliu.
În cadrul proiectelor finanțate din fonduri europene, se vor deschide centre pentru tineret, care vor oferi sprijin și instruire pentru tineri, ajutându-i să își găsească un parcurs profesional adecvat.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.