Ministerul Educației a aprobat noua structură a programului Erasmus+ 2028–2034 program, un cadru strategic care vizează extinderea oportunităților de mobilitate și formare pentru elevi, studenți și cadre didactice, cu scopul de a crește calitatea educației la nivel european în următorul deceniu.
Ministrul Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a participat luni la reuniunea Consiliului Educație, Tineret, Cultură și Sport, desfășurată cu sprijinul Președinției cipriote a Consiliului Uniunii Europene, la care a fost prezentă și Roxana Mînzatu, vicepreședintă a Comisiei Europene pentru drepturi sociale și competențe, locuri de muncă de calitate și pregătire.
În cadrul reuniunii, Ministerul Educației și Cercetării a aprobat documentele privind „Abordarea generală parțială” referitoare la propunerea de regulament al Parlamentului European și al Consiliului de instituire a programului Erasmus+ 2028–2034 program și de abrogare a Regulamentelor (UE) 817/2021 și (UE) 888/2021, precum și proiectul de concluzii ale Consiliului UE privind profesorii în era inteligenței artificiale.
Potrivit comunicatului de presă transmis de instituție, România consideră viitorul program Erasmus+ 2028–2034 program un instrument strategic pentru consolidarea mobilității educaționale și a cooperării europene. Totodată, noua structură este prezentată ca un mecanism care va contribui la creșterea calității, relevanței și rezilienței sistemelor de educație din Europa.
România a susținut inițiativa Comisiei Europene privind dezvoltarea talentelor și promovarea excelenței, considerată esențială pentru creșterea competitivității Uniunii Europene la nivel global. Programul Erasmus+ va continua să sprijine alianțele universităților europene și colaborarea cu alte programe, precum Orizont Europa și Fondul European pentru Competitivitate.
În contextul erei inteligenței artificiale, documentul adoptat de Consiliu promovează integrarea responsabilă, echitabilă și eficientă a inteligenței artificiale în școli. România a susținut valorificarea potențialului AI pentru stimularea creativității, inovării pedagogice și personalizării procesului educațional, prin resurse adaptate nevoilor elevilor și trasee de învățare mai flexibile și incluzive.
De asemenea, potrivit comunicatului, Ministerul Educației și Cercetării consideră că noile tehnologii trebuie să sprijine activitatea profesorilor, fără a înlocui rolul lor esențial sau autonomia profesională.