26.9 C
București
luni, 29 iunie 2026
AcasăȘtirile zileiRomânii care locuiesc la bloc, obligați să-și monteze repartitoare pentru căldură

Românii care locuiesc la bloc, obligați să-și monteze repartitoare pentru căldură

Conform unei ordonanțe publicată în Monitorul Oficial, românii care trăiesc la bloc și sunt racordați la sistemul central de termoficare, trebuie să-și pună repartitoare pentru căldură până la sfârșitul acestui an!

Locuitorii care au deja montate repartitoare ce nu pot fi citite de la distanță trebuie să le înlocuiască până la 1 ianuarie 2027, potrivit ordonanței.

„În imobilele de tip condominiu și în clădirile mixte racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică sau dotate cu o sursă centrală de încălzire sau de răcire este obligatorie montarea contoarelor individuale până la 31 decembrie 2022 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire și apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spațiu cu altă destinație decât cea de locuit.

În cazul în care utilizarea de contoare individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este eficientă din punctul de vedere al costurilor este obligatorie montarea sistemelor tehnice de stabilire a consumurilor individuale de energie termică, repartitoarelor de costuri, pe toate corpurile de încălzire din fiecare apartament sau spațiu cu altă destinație decât cea de locuit.

Contoarele și repartitoarele de costuri pentru energia termică care nu pot fi citite de la distanță, dar care au fost deja instalate, se modernizează astfel încât să poată fi citite de la distanță sau se înlocuiesc cu dispozitive care pot fi citite de la distanță până la 1 ianuarie 2027, cu excepția cazurilor în care asociațiile de proprietari demonstrează că acest lucru nu este rentabil”, se arată în ordonanță.

Urmărește România Liberă pe TwitterFacebook și Google News!

Stancu Alexandru
Stancu Alexandru
2017 este anul debutului meu în presă. Alex este editor de știri generale, cu experiență în redactarea și verificarea informațiilor din actualitate. Scrie articole clare și bine documentate despre evenimente interne și internaționale, economie, politică sau lifestyle.
Cele mai citite

Porturile românești, ușoară scădere de trafic în T1 2026: peste 11 milioane de tone de mărfuri și 203.000 de containere

Activitatea este concentrată, în principal, în Portul Constanța, care a gestionat peste 95% din volumul total, urmat la mare distanță de Galați, cu sub...

Incendiu puternic în Portul Agigea: depozit de fier vechi cuprins de flăcări, populația avertizată prin RO-Alert

Autoritățile precizează că incendiul nu prezintă risc de extindere, nu au fost raportate victime și nu este necesară evacuarea persoanelor din zonăUn incendiu a...

România intră sub cupola de foc: cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara, cu temperaturi de până la 41 de grade

Începând de duminică, mai multe regiuni vor intra sub cod roșu de caniculă, iar de luni avertizarea se va extinde în cea mai mare...
Ultima oră
Pe aceeași temă