25.5 C
sâmbătă, 27 iulie 2024
AcasăSportFotbalRomânii au „invadat” Arena Națională. Record de asistență la meciul „Generației de...

Românii au „invadat” Arena Națională. Record de asistență la meciul „Generației de Aur”

Meciul de retragere al „Generației de Aur” a stabilit un nou record de asistență pentru Arena Națională, 54.967 de spectatori fiind în tribunele stadionului sâmbătă seară.

Partida de adio a „Generației de Aur”, în care România, cu Gică Hagi căpitan, a înfruntat o selecţionată mondială, condusă de pe margine de Jose Mourinho, a stabilit un nou record de asistență pentru meciurile disputate de-a lungul vremii pe Arena Națională. Nu mai puțin de 54.967 de români au umplut tribunele celui mai mare stadion al țării pentru a-și lua rămas bun de la componenții echipei care a scris cele mai frumoase pagini din istoria fotbalului românesc.

Echipa României a învins „Stelele Lumii” cu scorul de 3-2, după ce a fost condusă cu 0-2. În minutul 5 al partidei a fost ținut un moment de reculegere în memoria fostului internaţional Daniel Prodan, decedat în 2016. Printre cei mai emoţionaţi a fost fiul său, Răzvan, care a evoluat în naţionala României la acest meci. Un portret al fostului jucător de la Steaua, Glasgow Rangers şi Atletico Madrid a fost ridicat în peluză.

Selecționata mondială a avut două goluri avans după reușitele lui Rivaldo și Goran Pandev. Pentru România a redus din diferență Basarab Panduru, cu un şut de excepţie de la 16 metri. Ajuns la aproape 60 de ani, Gică Hagi a egalat din penalty, în minutul 63, comeback-ul tricolorilor fiind desăvârșit de golul cu capul reușit de Costel Gâlcă câteva minute mai târziu. La finalul meciului, foștii internaționali au făcut turul de onoare al stadionului în uralele publicului.

Precedentul record de asistență la meciurile jucate pe Arena Națională data din 11 mai 2024 și era deținut de FCSB. La sărbătoarea de titlu, noua campioană a României a strâns 54.673 de spectatori în tribunele stadionului la eșecul cu CFR Cluj, scor 0-1, din penultima etapă a play-off-ului.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!