26.6 C
București
miercuri, 24 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăRomânia și-a triplat cheltuielile pentru armament în patru ani. SUA, principalul furnizor

România și-a triplat cheltuielile pentru armament în patru ani. SUA, principalul furnizor

România a înregistrat o majorare semnificativă a cheltuielilor pentru achiziții militare în ultimii patru ani, acestea crescând cu aproape 200%, potrivit unui raport al Stockholm International Peace Research Institute.

Evoluția vine în contextul în care tranzacțiile globale de armament au crescut cu aproximativ 10% comparativ cu perioada 2016-2020 și a depășit pragul de 30 de miliarde de dolari – un nivel nemaiîntâlnit din anii ’80.

Conform analizei Stockholm International Peace Research Institute, Statele Unite ale Americii rămân principalul exportator de arme la nivel mondial, deținând aproape jumătate din livrările globale din ultimii ani.

Pe locurile următoare se situează Franța și Rusia, aceasta din urmă înregistrând o scădere semnificativă a exporturilor, de aproximativ 64%.

România, între principalii importatori

În ceea ce privește importurile, România ocupă locul 30 la nivel mondial, cu o pondere de 0,9% din totalul achizițiilor de armament realizate între 2021 și 2025, față de doar 0,3% în intervalul anterior.

Cea mai mare parte a echipamentelor militare provine din Statele Unite ale Americii, incluzând muniții, tancuri Abrams, avioane F-35 și sisteme Patriot.

În paralel, Norvegia și Țările de Jos au furnizat avioane F-16.

Angajamente mai mari în cadrul NATO

România și-a asumat creșterea bugetului pentru apărare până la 5% din produsul intern brut până în 2035, în linie cu obiectivele stabilite de NATO, cu excepția Spania.

În prezent, cheltuielile pentru apărare se situează la aproximativ 2% din PIB, nivel atins în anul precedent.

Context regional: creșteri accelerate în Europa

La nivel european, cele mai mari cheltuieli pentru armament au fost înregistrate de Ucraina, Polonia și Marea Britanie.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

E Mondialul portarilor! Un record vechi de 28 de ani a fost egalat

Lionel Mpasi a avut o prestație remarcabilă în meciul dintre RD Congo și Columbia și a egalat un record care rezista din 1998 la...

Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic de la Gdansk, dedicat consolidării apărării europene

Preşedintele României, Nicuşor Dan, va participa joi la cea de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), organizată la Gdansk, în Polonia, unde...

Kelemen Hunor consideră un Guvern PSD monocolor drept varianta cea mai probabilă

Președintele UDMR, Kelemen Hunor, afirmă că varianta cea mai probabilă de guvern este un „Guvern PSD monocolor”, în contextul discuțiilor politice privind formarea unei...
Ultima oră
Pe aceeași temă