31.6 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăEconomieEconomie internăRomânia întărește legăturile diplomatice și economice cu Arabia Saudită

România întărește legăturile diplomatice și economice cu Arabia Saudită

În perioada 7–11 noiembrie 2025, o delegație oficială condusă de Radu-Dinel Miruță, ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT), a efectuat o vizită de lucru în Regatul Arabiei Saudite, participând la cea de-a 26-a întrunire a Adunării Generale a Organizației Mondiale a Turismului – UN Tourism.

România a fost prezentă în cadrul lucrărilor din Arabia Saudită pentru a dezbate direcțiile strategice ale turismului global, inovația digitală și consolidarea parteneriatelor regionale.

În cadrul reuniunii, a fost desemnat noul Secretar General al organizației, doamna Shaikha Al Nowais, moment considerat de partea română ca o oportunitate pentru continuarea cooperării internaționale:

„Tehnologia face câte un salt semnificativ o dată la 15 ani. Acum este momentul inteligenței artificiale, iar România este acolo: înțelege, contribuie la direcție și caută o mapare între ceea ce se întâmplă în lume și ce există la noi”, a declarat ministrul Radu Miruță.

Întâlniri bilaterale pentru consolidarea cooperării economice

Ministrul Radu Miruță s-a întâlnit cu omologul său saudit, Excelența Sa Faisal bin Fadhil Al-Ibrahim, discutând peste o oră despre oportunități concrete de cooperare economică între cele două state.

Subiectele vizate au inclus investițiile în grafit, dezvoltarea domeniilor schiabile în România și conectarea directă a crescătorilor români de oi și vaci cu piața saudită pentru eliminarea intermediarilor.

De asemenea, ministrul saudit a menționat posibilitatea unui mecanism de cooperare economică lărgită între cele două țări și implicațiile legislației europene în schimburile comerciale.

Ministrul român a subliniat avantajele competitive ale României: poziția geografică strategică, resursele naturale și capitalul uman calificat.

Extinderea cooperării digitale și turistice

Radu Miruță a avut întâlniri cu E.S. Deemah AlYahya, secretar general al Digital Cooperation Organization (DCO), discutând posibilitatea aderării României la organizația interguvernamentală, și cu guvernatorul Autorității Guvernamentale pentru Digitalizare. Întâlnirile au vizat accelerarea economiei digitale și consolidarea schimbului de expertiză.

„România trebuie să își extindă relațiile economice și dincolo de granițele Uniunii Europene. Avem resurse valoroase, competențe reale și parteneriate care merită construite cu încredere. Diplomația economică nu este despre vizite simbolice, ci despre dialog autentic, deschidere și decizii curajoase, în interesul României”, a declarat ministrul român.

Cooperare regională și susținerea turismului durabil

Ministrul a purtat discuții și cu Miroslav Borshosh, ministrul Turismului din Bulgaria, pentru inițiative comune privind turismul balcanic sustenabil, iar delegația română s-a întâlnit și cu Ion Valcu, directorul Departamentului pentru Membri Afiliați UN Tourism.

Din delegația română au făcut parte și secretarul de stat Laurențiu Viorel Gîdei și reprezentanți ai Ambasadei României în Arabia Saudită: E.S. Sebastian Mitrache, ambasador extraordinar și plenipotențiar, Oana Nicoleta Ghica, consul general, și Gianina Vodă, ministru plenipotențiar.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

PSD și Nicușor Dan resping un protocol politic înaintea desemnării premierului. Negocierile pentru guvernare continuă separat

PSD și președintele Nicușor Dan nu sunt de acord cu semnarea unui protocol de susținere reciprocă înainte de stabilirea viitorului premier. În paralel, PNL,...

Brazilia scrie istorie la Mondial! Neymar revine după aproape trei ani și „Selecao” merge mai departe

Brazilia a încheiat faza grupelor cu o victorie categorică, 3-0 împotriva Scoției, și a stabilit un nou record în istoria Campionatelor Mondiale.Brazilia și-a confirmat...

Claudiu Manda îl acuză pe Ilie Bolojan că și-a schimbat pozițiile în negocierile pentru formarea Guvernului

Secretarul general al PSD, europarlamentarul Claudiu Manda, l-a acuzat joi pe liderul liberal Ilie Bolojan că și-a schimbat în repetate rânduri pozițiile în negocierile...
Ultima oră
Pe aceeași temă