26.8 C
București
sâmbătă, 27 iunie 2026
AcasăPoliticăRomânia face un pas decisiv spre OCDE. Parlamentarii, obligați să își publice...

România face un pas decisiv spre OCDE. Parlamentarii, obligați să își publice întâlnirile în Registrul Transparenței

România avansează pe drumul către aderarea la OCDE, după ce președintele Nicușor Dan a promulgat o lege ce impune standarde sporite de transparență pentru activitatea parlamentarilor.

Documentul promulgat de către Nicușor Dan instituie obligativitatea ca orice întâlnire dintre deputați sau senatori și terți să fie înregistrată în Registrul Unic al Transparenței Intereselor (RUTI).

„Am promulgat recent Legea pentru modificarea Statutului deputaților și senatorilor, un pas decisiv pentru creșterea transparenței și integrității în procesul legislativ și un element cheie în îndeplinirea standardelor OCDE asumate de România. Legea introduce Registrul Unic al Transparenței Intereselor (RUTI), o platformă publică menită să asigure un dialog deschis și echitabil între parlamentari și reprezentanții societății”, a transmis președintele.

Întâlnirile, raportate obligatoriu în RUTI

Noua lege prevede că întâlnirile programate dintre parlamentari și terți trebuie înregistrate cu 48 de ore înainte. Dacă discuțiile au loc neplanificat, acestea trebuie raportate în cel mult 48 de ore după desfășurare.

Reglementarea definește clar cine sunt terții care intră sub incidența legii: persoane mandatate să reprezinte organizații de advocacy, public affairs, ONG-uri, patronate, sindicate, camere de comerț sau alte entități cu un interes legitim într-o inițiativă legislativă aflată în procedură.

Sancțiuni pentru cei care nu respectă regulile

Parlamentarii care nu respectă obligațiile riscă un avertisment scris, în timp ce terții pot fi eliminați din RUTI.

Curtea Constituțională a validat legea.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

CSAT convocat luni la Cotroceni: obiective NATO 2026 și securitatea aeriană, pe agendă

Președintele Nicușor Dan a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), care va avea loc luni, la ora 15:00, la Palatul Cotroceni,...

Transfer de 55 de milioane de euro! Bayern a bătut palma pentru titularul Germaniei de la Mondial

Bayern München a ajuns la un acord cu Eintracht Frankfurt pentru transferul fundașului Nathaniel Brown, unul dintre titularii naționalei Germaniei la Campionatul Mondial 2026.Bayern...

Ilie Bolojan, despre Siegfried Mureșan: Este o propunere care se bazează pe experiența dânsului în privința gestionării fondurilor europene

Președintele PNL, Ilie Bolojan, a anunțat, vineri, că PNL, USR și UDMR îl susțin pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier, afirmând că acesta...
Ultima oră
Pe aceeași temă