21.5 C
București
marți, 23 iunie 2026
AcasăSocialSocietateRomânia continuă declinul demografic. Decesele, aproape duble față de numărul nașterilor

România continuă declinul demografic. Decesele, aproape duble față de numărul nașterilor

România înregistrează în continuare un declin demografic accentuat, potrivit celor mai recente date publicate de Institutul Național de Statistică (INS).

În martie 2026, numărul deceselor a fost de aproape două ori mai mare decât cel al nașterilor, iar sporul natural a rămas negativ.

Datele oficiale arată că 1991 a fost ultimul an în care populația României a avut un spor natural pozitiv. Din 1992 și până în prezent, țara a consemnat anual mai multe decese decât nașteri, fără întrerupere.

La 1 ianuarie 2026, populația rezidentă a României era de 21,646 milioane de persoane, cu 0,5% mai puțin comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.

Peste 20.000 de decese și puțin peste 10.000 de nașteri într-o singură lună

În luna martie 2026 au fost înregistrate certificate de naștere pentru 10.682 de copii, cu 808 mai multe decât în februarie, ceea ce reprezintă o creștere de 8,2%.

În aceeași perioadă, autoritățile au consemnat 20.766 de decese, cu 1.078 mai multe decât în luna precedentă. Dintre acestea, 10.704 au fost înregistrate în rândul bărbaților și 10.062 în rândul femeilor.

Ca urmare, sporul natural a fost de minus 10.084 persoane, iar numărul deceselor a depășit de 1,9 ori numărul născuților-vii.

Cele mai multe decese, în rândul persoanelor de peste 80 de ani

Statisticile INS indică faptul că aproape jumătate dintre decesele înregistrate în martie au fost în rândul persoanelor cu vârsta de peste 80 de ani.

Structura deceselor pe grupe de vârstă arată astfel:

  • 42,5% dintre decese (8.816 cazuri) au fost înregistrate la persoane de 80 de ani și peste;
  • 28,5% (5.923 cazuri) la categoria 70-79 de ani;
  • 15,5% (3.221 cazuri) la persoanele între 60 și 69 de ani.

La polul opus, cele mai puține decese au fost consemnate în grupele de vârstă:

  • 0-4 ani – 79 de cazuri;
  • 5-19 ani – 48 de cazuri;
  • 20-29 ani – 86 de cazuri.

Numărul deceselor în rândul copiilor sub un an a fost de 59, cu două mai puține decât în februarie.

Situația este ușor mai bună decât în urmă cu un an

Comparativ cu martie 2025, numărul nașterilor a crescut cu 262 de cazuri, echivalentul unui avans de 2,5%.

În același timp, numărul total al deceselor a scăzut cu 804 cazuri, respectiv cu 3,7%, iar mortalitatea infantilă a înregistrat un recul de 24 de cazuri.

Chiar și în aceste condiții, sporul natural a rămas puternic negativ: minus 10.084 persoane în martie 2026, față de minus 11.150 persoane în aceeași lună a anului trecut.

Peste 3.100 de căsătorii și 2.235 de divorțuri

În martie 2026, oficiile de stare civilă au înregistrat 3.146 de căsătorii.

În aceeași perioadă, numărul divorțurilor pronunțate prin instanță sau prin acordul soților, pe cale administrativă ori notarială, a ajuns la 2.235.

Declinul demografic, accentuat după pandemie

Evoluția ultimilor ani confirmă tendința de scădere a populației. Perioada 2020-2021, marcată de pandemia de COVID-19, a adus cea mai severă deteriorare a indicatorilor demografici.

După acel interval, ritmul declinului s-a redus ușor, însă fără o revenire semnificativă.

Datele statistice indică faptul că România rămâne într-un proces de scădere demografică susținută, caracterizat de un număr constant mai mare de decese decât de nașteri și de absența unui spor natural pozitiv de peste trei decenii.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă