21.1 C
București
miercuri, 29 iulie 2026
AcasăEconomieBănci & AsigurăriROBOR bate pasul pe loc, IRCC se pregătește pentru o nouă creștere

ROBOR bate pasul pe loc, IRCC se pregătește pentru o nouă creștere

Indicele IRCC va fi de 5,55% în trimestrul iulie–septembrie 2025, urmând să urce la 6,07% în următorul interval

Dobânda de referință ROBOR la 3 luni a rămas neschimbată la valoarea de 6,70%, menținând o stabilitate aparentă pe piața interbancară românească. Acest indice este esențial pentru calcularea costurilor la majoritatea creditelor în lei, contractate înainte de anul 2019.

În paralel, indicele ROBOR la 6 luni a înregistrat o ușoară scădere, coborând de la 6,83% la 6,82%. Acești indicatori reflectă media dobânzilor la care se împrumută băncile între ele și sunt influențați de lichiditatea din sistemul financiar și de politica monetară a Băncii Naționale a României.

În ceea ce privește noile împrumuturi sau creditele cu dobândă variabilă, acordate după 2019, acestea sunt raportate la IRCC, indicele de referință pentru creditele acordate consumatorilor. Acesta va fi de 5,55% în trimestrul iulie–septembrie 2025, urmând să urce la 6,07% în următorul interval, potrivit datelor oficiale.

Evoluția indicilor ROBOR și IRCC rămâne un indicator-cheie pentru costul creditelor și pentru strategiile băncilor, dar și un semnal important pentru românii cu datorii în lei.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube

Dana Macsim
Dana Macsimhttps://www.romanialibera.ro
Dana Macsim este o profesionistă experimentată în jurnalism și comunicare, cu o carieră diversificată în mass-media și educație. A fost editor și prezentator de știri la Realitatea Plus din București, rol pe care l-a ocupat din decembrie 2019 până în iulie 2024. Începând cu 1 iulie 2024, Dana s-a alăturat echipei România Liberă. Anterior, a lucrat la Prima tv, Național Tv, Profit.ro și Money Channel în aceleași funcții.Dana a fost coordonator de marketing și comunicare la TCE 3 Brazi Group și expert în comunicare la Agenția pentru Dezvoltare Regională – Nord-Est. De asemenea, a fost manager la Centrul pentru Artă și Cultură Neamț și copywriter la Opera Comică pentru Copii din București.Pe lângă activitatea în jurnalism, Dana a fost și este profesor de limba franceză și de limba și literatura română la diverse instituții de învățământ.Dana deține un master în Comunicare de la Universitatea din București și este traducător și interpret certificat pentru limba franceză.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă