32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăInternaționalCriza din UcrainaRepublica Moldova cere României ajutor de avarie pentru sistemul energetic după loviturile...

Republica Moldova cere României ajutor de avarie pentru sistemul energetic după loviturile rusești asupra Ucrainei

Moldelectrica, operatorul sistemului de transport al energiei electrice din Republica Moldova, a anunțat sâmbătă că a solicitat României ajutor de avarie pentru câteva ore.

Moldelectrica a anunțat că un grup energetic important a fost deconectat în urma atacurilor asupra sistemului energetic al Ucrainei, iar liniile de interconexiune sunt încărcate aproape de limită.

„Urmare a atacurilor asupra sistemului energetic a Ucrainei în regiunea aferentă Republicii Moldova, a fost deconectat un grup energetic important, iar liniile de interconexiune sunt încărcate aproape de limită”, a transmis Moldelectrica într-o postare pe Facebook.

În aceste condiții, operatorul a solicitat României energie de avarie pentru următoarele ore, pentru a stabiliza rețeaua.

„Urmare depășirii fluxului planificat, Moldelectrica a solicitat ajutor de avarie din România, preventiv pe următoarele câteva ore. Aceasta va menține funcționarea sigură a sistemului electroenergetic și va preveni eventuale suprasarcini”, a precizat operatorul.

S-a făcut un apel la consum rațional în stânga Prutului

Totodată, Moldelectrica face apel la consumatori pentru utilizarea rațională a energiei în perioada critică.

„Îndemnăm cetățenii Republicii Moldova să consume energia electrică în mod rațional, în special în orele de vârf, pentru a reduce riscul de suprasarcină și eventuale deconectări”, se arată în mesaj.

Operatorul mai spune că urmărește în permanență situația.

„Monitorizăm în permanență evoluțiile și vom reveni cu informații suplimentare atunci când situația o va impune”, a transmis Moldelectrica.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Patru plecări dintr-un foc la FCSB! MM Stoica admite un regret important

FCSB a oficializat despărțirea de Baba Alhassan, David Kiki, Mamadou Thiam și Daniel Graovac înaintea noului sezon competițional.FCSB a anunțat oficial despărțirea de patru...

Crimeea anexată de Rusia anunță noi întreruperi ale alimentării cu energie electrică

Autoritățile din Crimeea anexată de Rusia vor introduce noi întreruperi ale alimentării cu energie electrică pe întreg teritoriul peninsulei, a anunțat joi guvernatorul instalat...

S-a stabilit primul duel din șaisprezecimile Mondialului! Africa de Sud și Canada deschid fazele eliminatorii

Primele trei grupe ale Campionatului Mondial s-au încheiat, iar organizatorii cunosc deja primul meci din șaisprezecimile de finală.Grupele A, B și C ale Campionatului...
Ultima oră
Pe aceeași temă