17.1 C
București
sâmbătă, 20 iunie 2026
AcasăInternaționalProteste masive la Ierusalim împotriva premierului Netanyahu, acuzat de sacrificarea ostaticilor captivi...

Proteste masive la Ierusalim împotriva premierului Netanyahu, acuzat de sacrificarea ostaticilor captivi în Gaza

Mii de protestatari l-au huiduit miercuri pe premierul Benjamin Netanyahu la Ierusalim, acuzându-l de măsuri antidemocratice și de continuarea războiului împotriva Hamas fără a lua în considerare soarta celor 58 de ostatici încă ținuți captivi în Gaza.

Protestul, cel mai amplu organizat în capitala Israelului în ultimele luni, a fost inițiat de grupuri care se opun politicilor premierului. Ei au criticat decizia lui Netanyahu de a-l demite pe Ronen Bar, șeful serviciului de securitate Shin Bet.

Demonstrația a avut loc în fața Knessetului (parlamentul israelian), unde s-au alăturat și familiile ostaticilor, potrivit AFP. Protestatarii au mărșăluit ulterior spre reședința privată a premierului.

Protestatarii: „Netanyahu ne duce spre dictatură”

În timpul demonstrației, mulțimea a scandat lozinci precum „Tu ești liderul, este vina ta” și „Ai sânge pe mâini”, acuzându-l pe Netanyahu că sacrifică ostaticii. Protestatarii au cerut intervenția Uniunii Europene și a Statelor Unite pentru a „salva Israelul de Netanyahu”.

„Dacă va continua așa, nu vom mai avea o țară democratică, ci o dictatură”, a declarat Roni Sharon, un student de 18 ani din Rehovot.

La rândul său, Zeev Berar, un protestatar de 68 de ani din Tel Aviv, a afirmat: „Sperăm că tot poporul israelian se va alătura mișcării și va continua până când democrația va fi restabilită și ostaticii vor fi eliberați”.

Acuzații privind sacrificarea ostaticilor

Familiile celor răpiți de Hamas au criticat decizia premierului de a aproba o nouă ofensivă militară în Gaza, susținând că ostaticii ar fi putut deveni victime ale atacurilor israeliene.

Din cele 251 de persoane răpite în atacul Hamas din 7 octombrie 2023, 58 sunt încă deținute în Gaza, iar 34 au fost declarate moarte de armata israeliană.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite
Ultima oră
Pe aceeași temă