19.7 C
AcasăSportProbleme pentru Nadal la turneul de la Brisbane. "Am simţit o durere...

Probleme pentru Nadal la turneul de la Brisbane. „Am simţit o durere în apropierea zonei unde a fost operat”

Sportivul spaniol Rafael Nadal, revenit pe terenul de tenis după aproape un an de pauză din cauza unei accidentări, a avut parte de o înfrângere în sferturile de finală la Brisbane.

În timpul meciului cu Jordan Thompson, Nadal a resimțit dureri musculare în zona în care a avut o accidentare cu un an în urmă, fiind nevoit să primească îngrijiri medicale în timpul partidei.

Desfășurat pe o durată de 3 ore și 25 de minute, meciul s-a încheiat cu victoria lui Thompson, cu scorul de 5-7, 7-6 (8/6), 6-3. Nadal, în vârstă de 37 de ani, a declarat că durerea provenea din zona superioară a coapsei stângi, acolo unde a suferit o accidentare în trecut. Acest incident a avut loc în ciuda revenirii recente a sportivului pe teren, după două intervenții chirurgicale la șold în anul precedent.

”Nu este la fel ca anul trecut pentru că în acel moment am simţit imediat ceva. Astăzi nu am simţit mare lucru, dar este într-o zonă apropiată de cea unde am suferit operaţia anul trecut. De aceea suntem un pic îngrijoraţi”, a spus Nadal.

Urmărește România Liberă pe XFacebook și Google News!