Octavian Morariu, fost președinte al Comitetului Olimpic și Sportiv Român (COSR), a fost ales, joi, în Comitetul Executiv al CIO, în cadrul celei de-a 144-a Sesiune a Comitetului Internațional Olimpic, care are loc la Costa Navarino (Grecia).
Pentru prima dată după 1986, România are un nou membru în Comitetul Executiv al CIO, notează COSR pe pagina sa de Facebook.
Morariu, are e membru CIO pentru România din 2013, a fost ales cu 53 voturi pentru un mandat de 4 ani în boardul Comitetului Internațional Olimpic.
Ultima prezență românească în Comitetul Executiv CIO era legată de Alexandru Șiperco. Membru CIO pentru România între 1955 și 1998, Șiperco a făcut parte din Comitetul Executiv CIO între 1979-1986, de pe poziții diferite, membru ales și apoi ca vicepreședinte CIO.
Morariu a condus Comisia CIO de evaluare a candidatelor la găzduirea Jocurilor Olimpice de iarnă din 2019 până în 2023.
România începe pregătirea pentru calificările la Jocurile Olimpice 2028
Meciuri amicale cu Suedia și Franța pentru naționala feminină de handbal.
Echipa națională de handbal feminin a României va disputa în acest an două meciuri de pregătire cu Suedia și alte două partide amicale împotriva Franței, campioana mondială en titre. Aceste meciuri fac parte dintr-un proces de reconstrucție a echipei în vederea calificării la Jocurile Olimpice din 2028, a anunțat Federația Română de Handbal într-un comunicat oficial.
Obiectiv clar: consolidarea echipei pentru turneele majore
Naționala României, condusă de selecționerul Florentin Pera, se va reuni pe 2 martie la Ploiești, pentru un stagiu de pregătire ce precede barajul de calificare la Campionatul Mondial 2025, unde va întâlni Italia în luna aprilie. În acest context, partidele cu Suedia, echipă clasată pe locul 5 la EHF Euro 2024, sunt considerate esențiale pentru consolidarea jocului colectiv.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!