Lansările recente de GPU-uri au arătat o creștere semnificativă a prețurilor pentru modelele premium, care sunt vândute cu până la 40% mai mult decât prețul recomandat de producători (MSRP), ceea ce a stârnit îngrijorări printre gameri.
NVIDIA a livrat de două ori mai multe GPU-uri RTX 50 față de RTX 40
Modelele premium de plăci grafice GeForce RTX 5080 și Radeon RX 9070 XT, cu sisteme de răcire îmbunătățite și setări de overclocking, sunt cele mai afectate de această diferență de preț.
Această problemă este una recentă și a devenit un subiect fierbinte în comunitatea pasionaților de gaming pe PC, deoarece, de multe ori, gamerii sunt nevoiți să plătească mai mult pentru un model de nivel mai mic, care ajunge să coste aproape la fel de mult ca un model mai puternic, afectând valoarea acestora.
CITEȘTE ȘI – Administrația Trump a lansat o nouă aplicație numită CBP Home, destinată imigranților aflați ilegal în Statele Unite
NVIDIA, conștientă de această situație, a declarat că lucrează îndeaproape cu partenerii săi pentru a crește livrările și pentru a stabiliza prețurile, oferind modele mai accesibile la prețul MSRP. Justin Walker de la NVIDIA a explicat că soluția la această problemă este creșterea disponibilității pe rafturi, iar în momentul în care oferta va ajunge la cerere, prețurile vor începe să se stabilizeze.
CITEȘTE ȘI – Spotify a anunțat că aproape 1.500 de artiști au generat mai mult de 1 milion de dolari din drepturi de autor
Deși stocurile s-au vândut rapid, NVIDIA a reușit să dubleze numărul de livrări în comparație cu perioada de lansare a plăcilor GeForce RTX 40 Series. Compania a subliniat că lucrează intens pentru a asigura o aprovizionare constantă și că prețurile pentru modelele RTX 50 Series vor ajunge să fie mai realiste în curând, reducând astfel marja de 30-40% adăugată la prețul recomandat.
Urmărește România Liberă pe X, Facebook și Google News!