26.9 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăInternaționalLavrov critică NATO: Moscova susține că Alianța „nu este în cea mai...

Lavrov critică NATO: Moscova susține că Alianța „nu este în cea mai bună formă”

Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a afirmat că NATO traversează o perioadă dificilă, susținând că Alianța Nord-Atlantică nu se află într-o formă optimă.

Declarațiile au fost făcute de Lavrov în timpul Forumului Diplomatic de la Antalya, potrivit agenției TASS.

„NATO nu este în cea mai bună formă a sa şi probabil că toţi putem recunoaşte acest lucru. Nu ne amestecăm în treburile interne ale NATO”, a declarat oficialul rus.

Moscova acuză Occidentul de presiuni asupra altor state

Șeful diplomației ruse a susținut că Rusia nu recurge la metodele utilizate de Occident, pe care îl acuză că ar exercita presiuni asupra altor țări pentru a rupe relațiile cu Moscova.

„Nu facem ceea ce Occidentul şi americanii fac de mult timp <…> şi continuă să facă, la fel şi europenii, atunci când călătoresc în ţările noastre vecine, ţările care făceau parte din acelaşi imperiu, din Uniunea Sovietică, alături de noi şi care sunt aliaţii Rusiei în cadrul unei serii de acorduri în domeniile economiei, apărării, securităţii, aplicării legii, vamelor şi aşa mai departe”, a afirmat Lavrov.

Critici privind influența occidentală în Asia Centrală

Ministrul rus a făcut referire și la activitatea diplomaților occidentali în Asia Centrală, pe care i-a acuzat că promovează inițiative care contravin structurilor regionale existente.

„Ştim cu toţii că colegii noştri americani şi cei de la Bruxelles şi din alte capitale au vizitat Asia Centrală <…> prezentând unele proiecte care contravin în mod clar acelor scheme şi acelor norme care, să zicem, există în Uniunea Economică Eurasiatică sau în Comunitatea Statelor Independente”, a mai spus Lavrov.

Urmărește România Liberă pe Google NewsLinkedinTwitterFacebook și Youtube.

Narcis Rosioru
Narcis Rosioruhttps://www.romanialibera.ro
Narcis Roșioru, născut în 1989, este un profesionist în comunicare și mass-media din București. Începând cu 1 iulie 2024, s-a alăturat echipei România Liberă în calitate de colaborator. Anterior, Narcis a avut diverse roluri în mass-media, inclusiv editor web și specialist în social media la Europa FM, reporter la Fanatik.ro și producător video la Mediafax Group. A fost și redactor-șef la TeoTrandafir.com, unde a coordonat echipa editorială și gestionat pagina de Facebook. Narcis are o diplomă de master în Tehnici de Comunicare și Producție Mass-Media de la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, unde a obținut și diploma de licență în Jurnalism.
Cele mai citite

Tensiuni în PNL după contestarea în instanță a Congresului: Accesul la justiție nu este sabotaj, spune Ionuț Stroe

Deputatul liberal a afirmat că dreptul de acces la justiție este garantat de Constituție și de legislația privind funcționarea partidelor politiceDeputatul PNL, Ionuț Stroe,...

Scumpiri în lanț la apă și canalizare din iulie: tarife mai mari în mai multe județe, unele cu aproape 30%

Operatorii susțin că aceste majorări fac parte din strategiile tarifare asumate în cadrul proiectelor de modernizare a infrastructurii de apă și apă uzatăMai mulți...

Petrișor Peiu explică refuzul AUR de a vota Guvernul Veștea în Parlament

Senatorul AUR Petrișor Peiu a explicat duminică motivele pentru care formațiunea condusă de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, susținând că PSD nu...
Ultima oră
Pe aceeași temă