Prim-ministrul României, Ilie Bolojan, a avut miercuri o convorbire telefonică cu premierul ales al Ungaria, Peter Magyar, căruia i-a transmis felicitări pentru rezultatul obținut la alegeri, atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României.
Potrivit unui comunicat oficial al Guvernului, discuția a vizat stadiul actual și perspectivele de consolidare a relațiilor bilaterale dintre România și Ungaria, cu accent pe cooperarea economică și pe proiectele de interconectare în domeniul energiei.
Cei doi oficiali au subliniat interesul comun pentru dezvoltarea unor proiecte strategice care să contribuie la creșterea conectivității regionale și la întărirea colaborării economice dintre cele două state.
CITEȘTE ȘI – România, ajutor umanitar pentru populația civilă din Liban
În cadrul convorbirii a fost evidențiat și rolul comunității maghiare din România, considerată un element important în consolidarea dialogului și relației dintre București și Budapesta.
La finalul discuției, premierul Ilie Bolojan i-a urat succes în exercitarea mandatului și l-a invitat pe Peter Magyar să efectueze o vizită oficială la București, în perioada următoare.
Urmărește România Liberă pe Google News, Linkedin, Twitter, Facebook și Youtube.