32.1 C
București
joi, 25 iunie 2026
AcasăSocialEvenimentIlie Bolojan i-a primit pe Nadia Comăneci și pe Mihai Covaliu la...

Ilie Bolojan i-a primit pe Nadia Comăneci și pe Mihai Covaliu la Palatul Victoria/Pregătiri pentru „Anul Nadia Comăneci” în 2026

Premierul Ilie Bolojan a avut luni, la Palatul Victoria, o întrevedere cu Nadia Comăneci, legendă a sportului național și mondial, și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, pentru a discuta pregătirile pentru celebrarea ‘Anului Nadia Comăneci’ în 2026 și pentru gala dedicată inegalabilei gimnaste, care va avea loc în data de 29 mai anul viitor.

„Nadia Comăneci, legendă a sportului național și mondial, și Mihai Covaliu, președintele Comitetului Olimpic și Sportiv Român, au fost în această seară oaspeții premierului Ilie Bolojan și ai vicepremierului Tanczos Barna. Întâlnirea desfășurată în biroul prim-ministrului de la Palatul Victoria a avut ca teme de discuție pregătirile care se fac pentru celebrarea ‘Anului Nadia Comăneci’ în 2026 și pentru Gala dedicată inegalabilei gimnaste, care va avea loc în data de 29 mai anul viitor. De asemenea, s-a discutat despre organizarea unor competiții de gimnastică, evenimente sportive, educative și despre lansarea documentarului dedicat Nadiei Comăneci”, se arată într-un comunicat de presă al Guvernului.

În contextul întâlnirii cu multipla campioană olimpică, șeful Executivului a transmis un mesaj în care subliniază importanța performanței gimnastei române.

„În memoria societății românești numele Nadia Comăneci a făcut istorie în ultimii 50 de ani. Rezultatele muncii sale și performanțele realizate au inspirat și vor continua să inspire”, a afirmat prim-ministrul Bolojan.

Guvernul României va sprijini aceste evenimente

El a adăugat că Executivul va oferi tot sprijinul necesar pentru organizarea evenimentelor.

„Încurajarea practicării sportului de către copii și tineri a fost un alt subiect discutat la întâlnirea de la Palatul Victoria ”, se menționează în comunicat.

Potrivit sursei citate, 2026 a fost instituit „Anul Nadia Comăneci” prin Legea nr. 130/2025, la 50 de ani de la momentul istoric de la Montreal, pentru a celebra performanțele extraordinare ale gimnastei din România.

„Comitetul Olimpic și Sportiv Român este desemnată prin lege instituția coordonatoare a întregii activități derulate în anul 2026, urmând să elaboreze un calendar cu evenimente sportive și educative care va fi transmis autorităților naționale, misiunilor diplomatice și reprezentanțelor României care funcționează pe teritoriul altor state. Potrivit legii, Parlamentul, Administrația Prezidențială, Guvernul, autoritățile administrației publice locale, precum și instituțiile publice aflate în subordinea sau în coordonarea acestora pot aloca fonduri din bugetele proprii sau din alte surse atrase potrivit legii, pentru a organiza sau sprijini logistic și/sau financiar manifestările sportive, culturale, artistice, educaționale sau programele de promovare”, se mai arată în comunicatul Guvernului.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Patru plecări dintr-un foc la FCSB! MM Stoica admite un regret important

FCSB a oficializat despărțirea de Baba Alhassan, David Kiki, Mamadou Thiam și Daniel Graovac înaintea noului sezon competițional.FCSB a anunțat oficial despărțirea de patru...

USR discută variantele de guvern înaintea consultărilor cu președintele Nicușor Dan

Conducerea USR se reunește joi, de la ora 17.30, într-o ședință de Consiliu pentru a analiza variantele de guvern care vor fi prezentate vineri...

S-a stabilit primul duel din șaisprezecimile Mondialului! Africa de Sud și Canada deschid fazele eliminatorii

Primele trei grupe ale Campionatului Mondial s-au încheiat, iar organizatorii cunosc deja primul meci din șaisprezecimile de finală.Grupele A, B și C ale Campionatului...
Ultima oră
Pe aceeași temă