30.6 C
București
duminică, 28 iunie 2026
AcasăSănătateIGSU va achiziționa 122 de ambulanțe de ultimă generație

IGSU va achiziționa 122 de ambulanțe de ultimă generație

Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă(IGSU) va cumpăra 122 de ambulanțe de tip A, destinate Serviciilor Publice de Ambulanţă, dotate cu defibrilator semiautomat şi alte echipamente medicale specifice, a informat, sâmbătă, instituţia, relatează Agerpres.

Contractul, semnat vineri, făcea parte dintr-un acord-cadru care expira în două zile, dar în urma discuţiilor continue şi aplicate purtate între părţi (IGSU şi societatea comercială), firma a acceptat în cele din urmă semnarea contractului aplicând corecţiile de preţ în conformitate cu legislaţia în vigoare, a precizat sursa citată.

Fondurile pentru achiziţia acestor ambulanţe provin din Programul Operaţional Regional şi nu fac parte din cele alocate celor 1.200 ambulanţe de urgenţă de tip B şi C, pentru care specificaţiile tehnice au fost finalizate, urmând a începe consultările de piaţă, menţionează IGSU, potrivit economica.net.

IGSU va cumpăra 122 de ambulanțe ce vor fi conforme cu toate evoluţiile tehnicii şi a tehnologiilor medicale actuale

La începutul anului, la nivelul Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă s-a întrunit o comisie de specialişti, cu reprezentare largă, atât din cadrul serviciilor de ambulanţă, cât şi din cadrul UPU-SMURD şi al inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă, care a urmărit revizuirea specificaţiilor tehnice pentru ambulanţele de urgenţă care vor fi achiziţionate, astfel încât dotarea acestora să fie în conformitate cu toate evoluţiile tehnicii şi a tehnologiilor medicale actuale.

Dintre cele 1.200 ambulanţe care vor fi achiziţionate din fonduri europene nerambursabile, cea mai mare parte vor fi direcţionate către Serviciile Publice de Ambulanţă, iar restul către SMURD, arată IGSU.

Urmărește România Liberă pe  Twitter, Facebook și Google News!

Catalin Serban
Catalin Serban
Cătălin Șerban scrie în presă din anul 2019, iar din februarie 2021 la România Liberă. A fost director de comunicare al Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și președinte al acestei organizații.A primit din partea Casei Regale a României, în anul 2015, Medalia „Regele Mihai pentru Loialitate" și, în anul 2024, „Crucea Casei Regale a României” pentru organizarea excelentă a Alianței Naționale pentru Restaurarea Monarhiei și pentru devotamentul cu care a promovat ideile și cauza monarhică.
Cele mai citite

Alexandru Rogobete îl acuză pe Ilie Bolojan că a blocat angajarea medicilor specialiști

Fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rogobete, susține că peste 2.000 de medici care au finalizat rezidențiatul și au obținut titlul de specialist au ajuns...

Nicușor Dan: Comemorarea Pogromului de la Iași, avertisment privind reapariția discursului care incită la ură

Președintele Nicuşor Dan a transmis la 85 de ani de la Pogromul de la Iași că discursul instigator la ură reapare în spațiul public,...

România intră sub cupola de foc: cod roșu de caniculă extins în aproape toată țara, cu temperaturi de până la 41 de grade

Începând de duminică, mai multe regiuni vor intra sub cod roșu de caniculă, iar de luni avertizarea se va extinde în cea mai mare...
Ultima oră
Pe aceeași temă