Miercuri, Înalta Curte de Casație și Justiție a respins recursul fostului ministru al Sănătății, Sorina Pintea, iar condamnarea sa la trei ani și jumătate pentru luare de mită se menține.
Miercuri, judecătorii ÎCCJ au decis respingerea recursului în casație inițiat de Sorina Pintea, fostul ministru al Sănătății, după ce instanța a amânat pronunțarea de cinci ori, în decursul anului 2025 și până astăzi.
Sorina Pintea a fost condamnată de Curtea de Apel Cluj la trei ani și jumătate de închisoare pentru mită, în iunie 2025.
Fostul ministru al Sănătății a fost trimisă în judecată în aprilie 2020 de DNA. Aceasta a fost acuzată că, în calitate de manager al Spitalului Județean din Baia Mare, ar fi primit 10.000 de euro și 120.000 lei mită, ca procent dintr-un contract de achiziții publice.
Fostul ministru se află în Penitenciarul Gherla, acolo unde a fost încarcerat încă din luna iunie a anului trecut.
Urmărește România Liberă pe Twitter, Facebook și Google News!