Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că există o probabilitate ridicată ca moțiunea de cenzură anunțată pentru săptămâna viitoare să fie adoptată, ceea ce ar duce la căderea Guvernului și la declanșarea negocierilor pentru formarea unei noi majorități parlamentare. Potrivit acestuia, viitoarea coaliție ar putea fi chiar cea care susține actuala inițiativă de demitere a Executivului condus de Ilie Bolojan, însă toate scenariile politice rămân deschise.
Vicepremierul Tanczos Barna a declarat că săptămâna viitoare va fi depusă cu certitudine o moțiune de cenzură, despre care estimează că are mari șanse să fie adoptată. El a afirmat că, în acest scenariu, Guvernul Bolojan ar urma să fie schimbat în urma votului din Parlament.
Tanczos Barna a precizat că există un anunț privind un demers comun al celor mai mari două partide, PSD și AUR, pentru susținerea moțiunii de cenzură. El a adăugat că, după eventualul vot favorabil, ar urma discuții pentru formarea unei noi majorități guvernamentale.
„Încep negocierile pentru formarea unei noi majorităţi. Acea nouă majoritate poate să fie majoritatea care s-a creat pentru a pica Guvernul Bolojan sau poate să fie o altă majoritate. Depinde foarte mult de timpul care va curge din momentul trecerii moţiunii şi până la formarea unei coaliţii care asigură o majoritate sau soluţia politică pentru un guvern minoritar. Cred că, în momentul de faţă, toate opţiunile sunt pe masă şi toate variantele sunt posibile. Vedem ce se va întâmpla săptămâna viitoare”, a declarat Tanczos Barna.
PSD și AUR au hotărât să înainteze împreună o moțiune de cenzură împotriva Guvernului condus de Ilie Bolojan, iar Petrișor Peiu (AUR) și Marian Neacșu (PSD) au afirmat că, până în prezent, nu a fost purtată nicio discuție privind o eventuală viitoare guvernare.